Drop nu bare de overkomplicerede løsninger: Du bør altid gå efter det kedelige og middelmådige - det er der gode grunde til

Med sin nye bog ”Afdelingen for magisk tænkning” gør Morten Münster op med præstationssamfundets overdrevne idealer – og du kan også møde forfatteren på Computerworld Computerworld Cloud & AI Festival i næste uge.

Artikel top billede

”Afdelingen for magisk tænkning” lyder mest af alt som en satirebog eller en syret sci-fi-titel af Douglas Adams eller Terry Pratchett.

Morten Münsters nye bog er i sidste ende nok til dels satire, men også en seriøs samfundskritik forklædt som den leverpostej, der pryder bogens omslag.

Forfatteren er ekspert i adfærdsdesign og især kendt for sine to bøger om Jytte fra marketing, men også en populær blog og en tilsvarende populær podcast.

I Afdelingen for magisk tænkning, der har undertitlen ”og det utrolige potentiale i middelmådighed” slår Morten Münster et slag for noget provokerende enkelt: Middelmådighed er ikke et kompromis, det er en strategi.

Men afdelingen er også det mentale sted, hvor ønsketænkning og selvbedrag får os til at tro, at vi kan opnå store resultater uden en indsats.

Morten Münster beskriver, hvordan voksne mennesker og organisationer ofte griber til overkomplicerede løsninger, selv om problemerne kræver noget så usexet som konsekvent, kedelig adfærd.

I den sammenhæng får begrebet middelmådighed lidt af en renæssance.

Alt for mange af os har nok undervejs i karrieren arbejdet i afdelingen for magisk tænkning, hvor der altid skal opfindes noget nyt eller lægges en ny strategi, uden at nogen helt kan forklare hvorfor.

Der er sjældent stor respekt for den daglige drift, som faktisk leverer præcis den leverpostej, der er så afgørende.

Eller som Morten Münster beskriver det, så har vores besættelse af det ekstraordinære gjort os ineffektive, udbrændte og selvovervurderede.

Middelmådighed skal i øvrigt ikke i bogens kontekst forstås som at give op, men som en aktiv, bevidst tilgang til liv og arbejde.

Det handler om at vælge bæredygtige løsninger frem for kortsigtede ambitioner og om at gøre det nødvendige, ikke det heroiske.

Tværtimod bliver ”systematisk middelmådighed” præsenteret som en vej til større mental trivsel, bedre søvn, sundere vaner og mere produktivitet for både individer og samfund.

Bogen er inddelt i tre dele: Godt nok er bedst, Brilliant basics og Den middelmådige middelvej.

Undervejs bliver man som læser introduceret for begreber som “banjo-mentalitet”, “interventions-bias” og “kompleksificering”, naturligvis leveret med praktiske perspektiver og den humoristiske kant, som Morten Münster er blevet kendt for.

Man kan i øvrigt opleve Morten Münster på slap linje på Computerworld Cloud & AI Festival 17. og 18. september.

Her vil Morten Münster præsentere tre principper for at lykkes med at omstille sig hurtigere end de andre, der vil blive efterladt på perronen. Og ja, svaret er ikke overraskende at håndtere middelmådighed bedre.

På festivalen optræder også en række topledere og eksperter samt digitaliseringsminister Caroline Stage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job