Trump på trapperne med kæmpe tech-aftale med Storbritannien: På vej til London med amerikanske it-rigmænd

Donald Trump på vej med tech-aftale i milliard-klassen med Storbritannien.

Artikel top billede

(Foto: Aleks Marinkovic/Unsplash)

USA og Storbritannien ventes at underskrive en tech-aftale i milliardklassen, når de to landes overhoveder, præsident Donald Trump og premierminister Keir Starmer, mødes i London om få dage.

Den endelige formulering af aftalen er endnu ikke plads, men det er de overordnede vilkår og rammer.

De sigter efter at bringe de to landes tech-industrier tættere på hinanden og fremme de vilkår, som de kan samarbejde under.

Der vil på den måde blive tale om et slags partnerskab, som ifølge den britiske ambassade i USA kommer til at fokusere på selskaber, der udvikler løsninger til AI, teleindustrien, processor-industrien samt kvante-området.

Donald Trump ventes at flyve til London imorgen tirsdag. Han ventes at blive i landet i tre dage.

Med ham på rundturen følger flere fra den absolutte top af den amerikanske tech-branche, herunder Jensen Huang, CEO i Nvidia, og Sam Altman fra Open AI.

At ikke mindst disse to topchefer følges med præsidenten, tages som udtryk for de milliard-beløb, der potentielt kan hentes for de amerikanske tech-kæmper med partneraftalen med Storbritannien.

Det ventes, at Trump og hans følge i forbindelse med besøget vil annoncere en række store investeringer og aftaler i Storbritannien.

Det er således allerede kommet frem, at den amerikanske kapitalforvalter BlackRock planlægger at investere flere milliarder kroner i britiske datacentre.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job