AI-modeller fejer samtlige menneskelige programmører af banen ved OL i kodning

Googles DeepMind og OpenAIs GPT-5 har imponeret i en af verdens mest prestigefyldte programmeringskonkurrencer. Resultatet beskrives af Google som et historisk vendepunkt, selvom AI’erne slet ikke deltog officielt.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Kunstig intelligens har for alvor meldt sig ind i verdenseliten af programmører.

Googles DeepMind og OpenAIs GPT-5 har leveret resultater på absolut topniveau under dette års udgave af den prestigefyldte kodningskonkurrence ICPC, der er kendt som kodningens OL.

Konkurrencen, der blev afholdt i Aserbajdsjan tidligere i september, er traditionelt forbeholdt verdens skarpeste menneskelige programmører.

Men i år var to af verdens mest avancerede AI-modeller med på sidelinjen og deres præstationer fik eksperter og tech-giganter til at tale om et muligt teknologisk skelsættende øjeblik. Det skriver Berlingske.

OpenAIs nyeste model, GPT-5, løste samtlige 12 programmeringsopgaver – 11 af dem i første forsøg. DeepMind's Gemini 2.5 klarede desuden en opgave, som ingen menneskelige programmører formåede at løse.

Hvis modellerne havde været med i konkurrencen som officielle deltagere, ville GPT-5 have taget guldet, mens DeepMind ville have indtaget andenpladsen – foran 139 menneskelige elitehold, herunder deltagere fra universiteter i blandt andet Kina, Rusland og Japan.

AI’erne deltog dog udelukkende som teknologiske demonstratorer og var dermed ikke med i den formelle bedømmelse.

Google har efterfølgende kaldt DeepMinds indsats for “et historisk øjeblik”.

Ifølge Berlingske sammenlignes resultatet nu med det ikoniske AI-øjeblik, da IBMs Deep Blue slog skaklegenden Garri Kasparov i 1997.

Men ikke alle er enige i, at der er tale om et decideret teknologisk gennembrud. Professor Stuart Russell fra University of California siger til The Guardian, at “påstandene om epokegørende betydning synes overdrevne.”

Han anerkender dog, at AI-modellerne nu viser fremskridt mod at kunne producere “kodning af høj kvalitet”.

AI'ernes sejr over menneskene kommer få måneder efter, at den polske eliteprogrammør Przemysław Dębiak i juli vandt over en OpenAI-model ved verdensmesterskabet AtCoder World Tour Finals.

Dengang vurderede han, at det formentlig var sidste gang, et menneske kunne slå en AI i konkurrencepræget kodning. Og med de nyeste resultater fra ICPC ser det ud til, at det punkt nu er nået.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S