Dataoverførsler mellem EU og USA har været et meget omtalt emne i de senere år.
Særligt dataoverførselsaftalen Data Privacy Framework (DPF), som omhandler virksomheders overførsler af data mellem EU og USA, har fået meget omtale.
Men der er endnu en aftale under opsejling.
Europa-Kommissionen har nemlig tilbage i juli anbefalet at åbne forhandlinger med USA om en rammeaftale om informationsudveksling til brug for sikkerhedstjek og identitetsverifikation i forbindelse med grænseprocedurer og visumansøgninger.
Baggrunden er, at USA’s regering kræver, at lande i Visa Waiver Program (VWP) indgår en Enhanced Border Security Partnership (EBSP) med det amerikanske Department of Homeland Security, som vil kræve udveksling af informationer.
Så hvor DPF dækker over virksomheders overførsler af data og altså den kommercielle del, handler den nye EBSP om myndigheders udveksling af data til grænse- og visumkontrol.
Dette inkluderer biometriske data, identitetsoplysninger, og potentielt supplerende oplysninger fra nationale registre.
Danmark er blandt landene i Visa Waiver Program sammen med resten af EU, Japan, Australien og en række andre lande.
EDPS advarer
I forbindelse med den nye aftale, som skal indgås, har EU’s øverste datamyndighed, European Data Protection Supervisor (EDPS), givet sin mening om aftalens indhold. EDPS sender sine betragtninger til EU-Kommissionen, og disse vil indgå i forhandlingerne mellem EU og USA.
Myndigheden mener, at deling af personoplysninger med USA skal ledsages af omfattende og effektive garantier.
Det vil være første gang, EU indgår en stor aftale om deling af biometriske data, og derfor vil det sætte en ny præcedens.
”EDPS bemærker, at den foreslåede rammeaftale, hvis den indgås, vil skabe en vigtig præcedens, da det vil være den første aftale indgået af EU, som indebærer storskaladeling af personoplysninger, herunder biometriske data, med henblik på grænse- og immigrationskontrol foretaget af et tredjeland,” skriver EDPS i sin rapport om aftalen.
Derfor kræves der garantier fra amerikansk side, hvis den skal godkendes.
EDPS efterlyser en dybdegående vurdering af borgernes rettigheder i forbindelse med aftalens indhold.
Det skal også sikres, at de data, der indgår i aftalen kun må benyttes i meget snævre tilfælde, hvor det er strengt nødvendigt.
Deling af data om sårbare grupper og asylansøgere vil være i strid med EU’s regler, meddeler EDPS.
”Selv om grænsesikkerhed er et legitimt mål, bør alvoren af indgrebet i de grundlæggende rettigheder til databeskyttelse og privatliv – som følger af den foreslåede deling af personoplysninger med et tredjeland til brug for grænse- og migrationskontrol – betragtes som sammenlignelig med indgrebet, der følger af dataudveksling til strafferetlige formål.”
Sådan udtaler Wojciech Wiewiórowski, der er tilsynsførende ved den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelse, i en meddelelse og fortsætter:
”Det er derfor af allerstørste betydning at sikre omfattende og effektive garantier for beskyttelsen af personoplysninger samt andre grundlæggende rettigheder og friheder for de berørte personer, uanset deres nationalitet og bopæl.”
USA har sat 31. december 2026 som deadline for, at lande i Visa Waiver Program skal indgå EBSP.
Du kan finde EDPS’ rapport om rammeaftalen her.