Populær beskedtjeneste hacket: Betalingsoplysninger og persondata er stjålet

Navne, ID'er og betalingsoplysninger er kommet i hænderne på de forkerte, efter at en tredjeparts kundeserviceudbyder til Discord for nylig blev kompromitteret.

Artikel top billede

(Foto: screendump)

Med mere end 560 millioner registrerede brugere har en gruppe hackere formentlig haft travlt med at rode i personlige oplysninger, da de brød ind i kommunikationsplatformen for gamere, Discord

Angrebet fandt sted den 20. september og påvirkede ifølge Discord selv "et begrænset antal brugere". Nemlig nogle af dem, som har interageret med Discords kundesupport eller tillids- og sikkerhedsteam.

De brugere, som angrebet er gået ud over, har fået stjålet vigtige persondata så som betalingsoplysninger og personligt identificerbare data fra ID-beviser.

Det skriver mediet Bleeping Computer.

Det var først fredag, at Discord afslørede hændelsen.

Da gik man straks gik i gang med at isolere supportudbyderen og indledte en undersøgelse.

10 år gammelt medie

Kommunikationstjenesten oplyser, at IP-adresser, beskeder og vedhæftede filer sendt til kundeservicemedarbejdere også er blevet kompromitteret.

Hackerne fik tillige adgang til billeder af identifikationsdokumenter (kørekort, pas og lignende) for et lille antal brugere.

Delvise faktureringsoplysninger, såsom betalingstype, de sidste fire kreditkortcifre og købshistorik knyttet til den kompromitterede konto, blev også eksponeret.

Discord begyndte som en kommunikationskanal for gamere og har godt 10 år på bagen.

Af mediets mere end en halv milliard brugere er 90 procent fortsat gamere.

Det er en gratis voice over IP-applikation designet til computerspillere og specialiserer sig i tekst-, billed-, video- og lydkommunikation.

Discord findes på Windows, MacOS, Android, iOS, Linux og i internetbrowsere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S