Bog: Hvad sker der, når vi holder op med at tale om AI?

I The Future After AI beskriver økonom og fremtidsforsker Jason Schenker kunstig intelligens som den næste usynlige samfundsinfrastruktur.

Artikel top billede

Der er blevet talt om AI i årevis, men med lanceringen af den første version af ChatGPT fik den brede offentlighed for alvor øjnene op for perspektiverne ved det, vi kalder kunstig intelligens.

Men inden længe vil teknologien være så indlejret i systemer og beslutningsprocesser, at kunstig intelligens holder op med at være noget, man taler om i sig selv.

Det er i hvert fald påstanden fra økonom og fremtidsforsker Jason Schenker.

I sin nye bog The Future After AI tager han afsæt i en erkendelse, som mange i tech-branchen nok vil nikke genkendende til, nemlig at AI bliver en underliggende og usynlig struktur, der kommer til at præge stort set alle brancher.

Han taler endda om AI som et globalt operativsystem. Operativsystemer taler vi jo ganske rigtigt sjældent om, når de bare virker, ligesom vi sjældent taler om internettet, der i høj grad er bygget ind i fundamentet under vores teknologiske infrastruktur.

På samme måde er Jason Schenkers globale operativsystem noget, der i stigende grad ligger under beslutninger, markeder og institutioner.

Pointen er her, at betydningen af AI vokser i takt med, at opmærksomheden omkring selve teknologien aftager.

Når AI først er indlejret i finansielle modeller, energistyring, sundhedssystemer og uddannelsesplatforme, bliver den ikke længere opfattet som kunstig intelligens, men bare som den måde, systemerne nu fungerer på.

I den overgang kan Jason Schenker forudse store produktivitetsgevinster og nye styringsmæssige udfordringer.

Indholdsmæssigt er The Future After AI en strategisk analyse, hvor Jason Schenker trækker på data, scenarier og erfaringer fra sin egen rådgivning af virksomheder, investorer og offentlige aktører, men uden at gå ned i konkrete tekniske løsninger eller implementeringer.

I stedet lander bogen mere som en økonomisk analyse med teknologiske og geopolitiske perspektiver.

Forfatterens ambition er således ikke at forklare, hvordan AI bliver bygget, men at diskutere, hvordan udbredelsen af AI kan ændre produktivitet, beslutningsstrukturer og magtforhold over tid.

Men med sin nye bog åbner han diskussionen om, hvad der sker, når AI ikke længere opfattes som ny teknologi, men som en grundlæggende forudsætning.

The Future After AI er netop udkommet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS