Open source-selskab opgiver fire år gammel EU-klage mod Microsoft: Problemerne er langt fra løst

Det europæiske open source-selskab indgav klagen sammen med 30 andre organisationer, men på grund af manglende interesse i sagen fra EU, bliver klagen nu droppet.

Artikel top billede

(Foto: Nextcloud/PR)

Det tyske open source-selskab Nextcloud, som tilbyder en konkurrent til Office-pakken, opgiver nu en klage mod Microsoft, som blev indgivet til EU i 2021.

Nextcloud sendte klagen på vegne af dem selv og 30 andre organisationer, og den handlede om de mindre selskabers utilfredshed med Microsofts sammenkobling af Windows og OneDrive.

Nu droppes klagen dog – ikke fordi sagen er løst, men fordi den er gået i stå, og der ikke har været fremgang, meddeler Nextcloud.

"På grund af manglende interesse fra Europa-Kommissionens side, den lange proces og vores egne omkostninger har Nextcloud besluttet at trække klagen tilbage," skriver Nextclouds kommunikationsdirektør Jos Poortvliet i en udmelding.

Selskabet mener dog stadig, at problemet er det samme.

"Vi mener stadig, at Microsoft i høj grad favoriserer sine egne produkter og tjenester eller ligefrem blokerer andre leverandører. Microsoft bruger fortsat sin position som portvagt til at udvide sin rækkevidde på flere og flere markeder og tvinge brugerne dybere ind i sine økosystemer," skriver Jos Poortvliet og fortsætter:

"Det seneste eksempel er, at det nu er blevet endnu sværere at bruge Windows uden en konto – en konto, der er bundtet med OneDrive og andre tjenester og automatisk kan uploade alle dine data til Microsofts cloud. Denne adfærd begrænser forbrugernes valgmuligheder og skaber barrierer for andre virksomheder, der tilbyder konkurrerende tjenester."

Nextcloud undrer sig samtidig over, at klagen fra det amerikanske selskab Slack blev taget alvorligt i EU. Denne klage handlede om bundling af Teams og Office-pakken og førte til en række indrømmelser fra Microsoft.

Nu vil Nextcloud i stedet gå i arbejdstøjet for at styrke produkterne.

"Vi vil fordoble vores indsats for innovation og i samarbejde med vores partnere og open source-fællesskabet levere open source-software til digitalt suverænt arbejde og kommunikation for vores kunder og brugere verden over," lyder det.

Selskabet har også stadig en klage ved de tyske konkurrencemyndigheder, som kører videre.

"Tilbagetrækningen af klagen på EU-niveau påvirker ikke klagen til det tyske konkurrencetilsyn (Bundeskartellamt) mod Microsoft, hvor der blev gjort fremskridt sidste år. Den 30. september 2024 fastslog Bundeskartellamt, at Microsoft er en virksomhed af overordnet betydning for konkurrencen på tværs af markeder," skriver kommunikationsdirektøren.

Find udmeldingen her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS