”Har gjort mere skade end gavn”: Simply.com peger på leverandør som årsag til torsdagens massive DDoS-nedbrud

En fejlslået mitigering fra en underleverandør, der skulle afbøde DDoS-angreb mod Simply.com, har tilsyneladende haft den modsatte effekt. Hostingfirmaet skriver nu, at torsdagens store it-problemer er løst.

Artikel top billede

Årsagen til det omfattende it-nedbrud torsdag morgen og formiddag hos det danske hostingfirma Simply.com er tilsyneladende fundet.

Ifølge hostingfirmaet, der blev ramt af et stort ddos-angreb klokken 04 torsdag morgen, skyldes nedbruddet en fejlslagen DDoS-beskyttelse hos en af deres internetleverandører.

På selskabets driftsside skriver Simply.com nu, at den foreløbige årsag til problemerne var et meget stor DDoS-angreb rettet mod selskabets navneservere.

Det fik en af deres internetleverandører til at aktivere DDoS-mitigering - altså et forsøg på at afbøde angrebet - men i stedet for at afhjælpe problemet, endte den med at skabe endnu større forstyrrelser.

"Denne mitigering ser ud til at have gjort mere skade end gavn i dette tilfælde. Det har forårsaget udbredte timeouts på tværs af mange af vores IP-ranges, hvilket har påvirket mere end blot Simply.com," skriver selskabet.

Simply.com har som konsekvens fjernet den pågældende leverandør fra deres opsætning, og det ser - ifølge dem selv ud til at have stabiliseret situationen.

Selskabet markerer nu problemerne som følge af DDoS-angrebet som værende "løst". It-nedbruddet varede i syv timer og 20 minutter.

150.000 kunder fordelt over 15 lande.

Angrebet, som blev opdaget tidligt torsdag morgen klokken 04:00, var målrettet Simply.com’s DNS-servere og betød, at domæner, som benytter Simply.coms navneservere, oplevede problemer med at tilgå hjemmesider og modtage e-mails.

Hostingfirmaet, der blev stiftet i 2004 under navnet UnoEuro og i dag er en del af team.blue Denmark, oplyser at de fortsat arbejder sammen med deres leverandører om at sikre en varig løsning.

Simply.com har 150.000 kunder fordelt over 15 lande.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S