Reform tvinger gymnasier på nettet

Gymnasiereformen tvinger landets gymnasier til at offentliggøre eksempelvis studieplaner på internettet. Det har sat skub i udviklingen mod mere digitale gymnasier, hvor både elever, forældre og undervisere får nye digitale muligheder.

Landets gymnasier tvinges til at offentliggøre studieplaner og løbende ændringer på skolens website med en ny bekendtgørelse i den netop gennemførte gymnasiereform.

Det sætter skub i digitaliseringen af gymnasierne. Mange steder benyttes de skærpede krav som anledning til at indføre flere nye digitale tilbud til både elever, undervisere og forældre.

- Mange gymnasiers it-løsninger har tidligere bestået af flere systemer, som måske er udviklet af en it-kyndig matematik- eller fysiklærer. De skærpede krav med reformen får mange til at skifte til en mere samlet løsning, siger direktør Martin Holbøll, Macom.

Danske Macom stå bag it-løsningen Lectio, der tirsdag rundede gymnasium nummer 76 i kundekredesen. Dermed anvendes løsningen nu på flere end halvdelen af landets gymnasier.

Macoms løsning var oprindeligt designet til at holde styr på online-skoleskemaer og blev for to år siden kun benyttet af 10 gymnasier.

Siden er systemet udviklet til at omfatte flere muligheder for både elever, forældrer og undervisere. Blandt andet er fraværsregistrering, karaktergivning, planlægning af forældrekonsultationer og undervisningsforløb samt udveksling af dokumenter blevet integreret i løsningen.

- For eleverne er online-mulighederne i forvejen en naturlig del af deres hverdag, så udfordringen for det enkelte gymnasium er primært at beslutte, i hvilken takt mulighederne skal udbredes, siger Martin Holbøll.

Han fremhæver gymnasierne i Birkerød og Gladsaxe som to eksempler på skoler, der allerede er langt fremme med at bruge de nye muligheder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job