Reform tvinger gymnasier på nettet

Gymnasiereformen tvinger landets gymnasier til at offentliggøre eksempelvis studieplaner på internettet. Det har sat skub i udviklingen mod mere digitale gymnasier, hvor både elever, forældre og undervisere får nye digitale muligheder.

Landets gymnasier tvinges til at offentliggøre studieplaner og løbende ændringer på skolens website med en ny bekendtgørelse i den netop gennemførte gymnasiereform.

Det sætter skub i digitaliseringen af gymnasierne. Mange steder benyttes de skærpede krav som anledning til at indføre flere nye digitale tilbud til både elever, undervisere og forældre.

- Mange gymnasiers it-løsninger har tidligere bestået af flere systemer, som måske er udviklet af en it-kyndig matematik- eller fysiklærer. De skærpede krav med reformen får mange til at skifte til en mere samlet løsning, siger direktør Martin Holbøll, Macom.

Danske Macom stå bag it-løsningen Lectio, der tirsdag rundede gymnasium nummer 76 i kundekredesen. Dermed anvendes løsningen nu på flere end halvdelen af landets gymnasier.

Macoms løsning var oprindeligt designet til at holde styr på online-skoleskemaer og blev for to år siden kun benyttet af 10 gymnasier.

Siden er systemet udviklet til at omfatte flere muligheder for både elever, forældrer og undervisere. Blandt andet er fraværsregistrering, karaktergivning, planlægning af forældrekonsultationer og undervisningsforløb samt udveksling af dokumenter blevet integreret i løsningen.

- For eleverne er online-mulighederne i forvejen en naturlig del af deres hverdag, så udfordringen for det enkelte gymnasium er primært at beslutte, i hvilken takt mulighederne skal udbredes, siger Martin Holbøll.

Han fremhæver gymnasierne i Birkerød og Gladsaxe som to eksempler på skoler, der allerede er langt fremme med at bruge de nye muligheder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen