Ørnø og Zangenberg: Sier efter guld hos Gartner

Europæiske dagsordener har det med at blive lidt nedprioriteret på store it-konferencer. Spørgsmålet er, om det også sker i år på Gartners store Symposium. Ørnø og Zangenberg tager pulsen i år.

Artikel top billede

Fra: Michael Ørnø
Sendt: X. juni 2025 18:42
Til: Henrik Zangenberg

Hej Henrik. Hvad siger du til at mødes hver eftermiddag og sammenligne noter med hinanden og CW’s læsere?


Fra: Henrik Zangenberg
Sendt: X. juni 2025 21:42
Til: Michael Ørnø

God ide – lad os se, hvad vi har fået ud af de mange indlæg.


Fra: Michael Ørnø
Sendt: X. juni 2025 18:42
Til: Henrik Zangenberg

Hvad glæder du dig til Henrik?

Jeg skal dykke ned i tech trends, suverænitet, sourcing trends, sikkerhed og open source…Blandt andet.


Fra: Henrik Zangenberg
Sendt: X. juni 2025 21:42
Til: Michael Ørnø

Jeg har smugkigget i nogle af præsentationerne, og jeg tror, at vi får noget velkendt og noget ret vildt. Hvad tænker du f.eks. om

“Cognitive Spheres of Influence”

“Quantum Attire” - (noget med at vi ikke behøver købe tøj mere…)

“Borrowed Intelligence”

“AI-free trust”


Fra: Michael Ørnø
Sendt: X. juni 2025 18:42
Til: Henrik Zangenberg

Jeg er meget på den samme agenda, men skal også dyrke nogen ”offentlige” områder som regulering og samarbejde mellem EU-landene på it-området.

Jeg tror dog ikke, der kommer ret meget om open source, da Gartner er en ret leverandør-drevet ting. Der er ikke mange open source-udviklere, der har lagt penge i Gartners kasse… Du kender Gartner ret godt, Henrik. Har jeg ret i mine bange anelser om open source?


Fra: Henrik Zangenberg
Sendt: X. juni 2025 21:42
Til: Michael Ørnø

Som gammel Gartner kan jeg godt dele dine bange anelser. Det er rigtigt at Gartner altid har hentet en del af sin omsætning fra tech-industrien (navnlig den amerikanske), men de skriver faktisk en del research om Open Source.

På Symposium ser der ikke ud til at være egentlige sessioner dedikeret til Open Source, hvilket er lidt skuffende. Til gengæld regner jeg med, at det vil optræde som et element i mange sessioner. Jeg holder i hvertfald øje med det.

En anden ting vi skal være opmærksomme på, er hvilken slagside det amerikanske får, da Gartner jo er en amerikansk butik. Her bliver det superspændende at se tirsdagens guest keynote med Margrethe Vestager - Jeg vil sidde klar i god tid.

Om hun kan overgå sidste års overraskelse: Arnold Swartzenegger, bliver spændende. Han var genial: “I understand that people a worried about Artificial Intelligence - personally I am more concerned with simple stupidity” som han sagde - på USA´s valgdag.


Fra: Michael Ørnø
Sendt: X. juni 2025 18:42
Til: Henrik Zangenberg

Den gamle Gartner – det er et godt navn til dig. Min bekymring skyldes også mine erfaringer med GDPR og Gartner.

Jeg syntes det har været en af de største emner på den hjemlige (europæiske?) dagsorden de sidste 10-15 år. Det har altid været ret stedmoderligt adresseret på Symposium – det er sådan noget euro-halløj, der går væk, når nogle bliver voksne.

På den anden side handler Symposium om at vælge og ramme de rette indlæg, det er som at vaske guld i Legoland. Vi skal have siet noget sand og dermed fundet nogle guldkorn og tage med hjem.

Lad os mødes i eftermiddag og se hvad der er kommet i sien.

God jagt Henrik!

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job