NSK smadrer infrastruktur bag populært hackervåben: 2.200 danskere ramt af infostealeren

Dansk politi har sammen med otte andre nationer konfiskeret og ransaget serverne bag fra en af de farligste hacker-værktøjer lige nu. Her har dansk politi fundet 2.200 danske ofre, der har været stjålet sine loginoplysninger adskillige steder online. Se om du er ramt.

Artikel top billede

Operation Endgame slår til igen.

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har sammen med politistyrker i otte andre lande slået til mod en af den cyberkriminelle underverdens mest anvendte hackerværktøjer - infostealeren Rhadamanthys.

Det er tredje gang, at den ambitiøse Operation Endgame slår til mod infrastrukturen, som ligger bag den voksende kriminalitet online.

Politinspektør Lars Mortensen fra NSK udtaler, at aktionen rammer direkte ned i de cyberkriminelles maskinrum:

“Derfor er jeg glad for, at vi med operationen har udfordret de cyberkriminelle aktører ved at nedtage deres infrastruktur og forretningsmodel, hvor uskyldige ofres personlige adgangsmidler indsamles, sælges videre og udnyttes til kriminalitet,” udtaler han i en pressemeddelelse.

Angrebet våbenlageret

Denne gang var fokus rettet mod tre digitale værktøjer: infostealeren Rhadamanthys, den fjernstyrede trojaner VenomRAT og botnettet Elysium.

Især Rhadamanthys har gjort stor skade: Malwaren er blevet spredt via skjulte links - blandt andet i videoer online - og har i smug kopieret alt fra login-oplysninger til betalingsdata og kryptonøgler fra ofrenes computere.

Ifølge NSK er omkring 2.200 danske computere blevet ramt.

Operationen, der blev koordineret fra Europols hovedkvarter i Haag, førte til beslaglæggelse af servere og sletning af domæner, hvor de stjålne oplysninger blev delt og solgt. Kun få brugere har været klar over, at de havde fået installeret malwaren.

På europæisk plan blev mere end 1.000 servere taget ned og 20 domæner beslaglagt. Hovedmanden bag VenomRAT blev samtidig anholdt i Grækenland 3. november.

Målet var ikke kun at ramme værktøjerne, men også forretningsmodellen bag dem – hele det kriminelle økosystem, der gør det muligt at sælge adgang til digitale nøgler for få dollars.

“Endgame slutter ikke her – tænk på dit næste træk,” lyder det fra Europol, der opfordrer borgere til at tjekke deres egne systemer på haveibeenpwned.com og politie.nl/checkyourhack.

NSK har givet Computerworld et eksklusivt indblik bag Operation Endgame, som du kan læse i morgen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S