Bog: Økonomi som krig med andre våben

I Chokepoints giver forfatteren et indblik i begrebet økonomisk krigsførelse og på, hvordan det er blevet anvendt igennem tiden.

Artikel top billede

Hvad har atomaftalen i Iran, handelsembargoen af bystaten Megara i antikken og Napoleons handelsembargo af Storbritannien i starten af 1800-tallet tilfælles?

Alle episoder er eksempler på økonomisk krigsførelse forstået som forsøg på at tvinge sin modstander i knæ med tariffer, handelsrestriktioner og økonomiske sanktioner.

I bogen “Chokepoints: American Power in the Age of Economic Warfare” udforsker den tidligere diplomat Edward Fishman, denne trods alt mere fredelige form for krigsførelse og hvordan den påvirker den globale økonomi.

Han forklarer, hvordan USA gennem de sidste to årtier har udviklet sin udenrigspolitik omkring såkaldte ”chokepoints” eller flaskehalse. Her forstået som elementer af den globale økonomi, som den dominerende part kan udnytte til at skade en modstander.

Et eksempel er den amerikanske kontrol over det finansielle system via dollaren eller dominansen inden for design af mikrochips.

Bogen viser, hvordan vi gik fra i 1990’erne til at tro på at økonomiske forbindelser mellem lande var et win-win til at nå The Age of Economic Warfare, hvor økonomiske våben er blevet den primære måde store nationer konkurrerer med hinanden på.

En del af årsagen til denne stigning i udnyttelsen af økonomiske flaskehalse og brugen af økonomisk krigsførelse, skyldes ifølge forfatteren, at risikoen er minimal og skaden kan være enorm.

Edward Fishman pointerer dog også, at økonomisk krigsførelse ikke altid virker efter hensigten. Men at den nogle gange endda kan skubbe tingene i den modsatte retning af det, man havde håbet på.

Desuden kræver det ofte støtte fra flere nationer at få tiltagende til rigtigt at fungere. Hvilket kan være nemmere sagt end gjort.

Første del af bogen af bogen giver et indblik i, hvordan den nuværende globale økonomi blev opbygget siden slutningen af 2. Verdenskrig og frem til nu – samt hvorfor den i dag er indrettet, som den er.

Siden kommer forfatteren omkring konkrete brug af økonomiske våben mod særligt Iran, Kina og Rusland.

Du kan også høre forfatteren uddybe sine pointer i denne optagelse fra Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS), hvor forfatteren interviewes om sin bog.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S