Nu bliver Siri langt om længe rigtig intelligent: Apple indgår kæmpe AI-aftale med Google

Det bliver i fremtiden Googles Gemini-model, der bliver hjernen i Apples Siri. Selskabet oplyser, at det er Googles teknolog vil udgøre det stærkeste fundament for Apples kommende AI-løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Når du i fremtiden skal bruge Siri på dine Apple-produkter, vil det i virkeligheden være Googles kunstige intelligens, du interagerer med.

Apple har nemlig netop offentliggjort, at selskabet har indgået et flerårigt partnerskab med Google, som betyder, at det fremover bliver søgegigantens cloud-teknologi og Gemini-modeller, der kommer til at drive Siri.

“Efter en grundig evaluering er vi kommet til den konklusion, at Googles teknologi udgør det stærkeste fundament for Apples Foundation Models, og vi ser frem til de innovative nye brugeroplevelser, det vil muliggøre,” skriver Apple ifølge det amerikanske medie CNBC i en meddelelse.

Ifølge CNBC vil den nye løsning baseret på Gemini 3 blive lanceret i løbet af 2026.

Skelsættende valg

Der har længe ligget i kortene, at Apple stod foran et skelsættende valg med Siri.

Enten skulle selskabet selv levere teknologien ved at gøre brug af egenudviklede AI-modeller eller opkøbe et AI-firma.

Alternativt kunne Apple indgå et partnerskab med virksomheder som eksempelvis Google eller OpenAI, der kan levere modeller, som er tilpasset Apples behov.

Allerede i slutningen af 2025 rapporterede erhvervsmediet Bloomberg, at det forlød, at Apple havde valgt Google Gemini – noget som Apple altså nu bekræfter.

I forvejen har Google en lignende og meget lukrativ aftale med Apple om at levere standardsøgemaskinen til selskabets iPhone.

Da ChatGPT blev lanceret i 2022 vurderede mange, at Google, der stadigvæk er dybt afhængig af sin søgemaskineforretning, risikerede at blive overflødiggjort af AI-løsninger.

Men i løbet af 2025 har Google takket være den seneste Gemini 3-model og billedegenereringsværktøjet Nano Banana cementeret sin position som en af verdens førende AI-virksomheder.

Det kan du læse mere om her:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S