Bog: Når kollegaens stress også bliver dit problem

Ny dansk bog sætter fokus på dem, der ser en kollega, pårørende eller ven blive ramt af stress og gerne vil kunne hjælpe på en konstruktiv måde.

Artikel top billede

Stress går selvfølgelig mest ud over de personer, som bliver ramt af stress og måske bliver sygemeldt.

Men stress påvirker i høj grad også kollegerne, når der pludselig mangler en person til kaffepausen, til Teams-mødet, til fredagsbaren og til det vigtige projekt med den skarpe deadline.

Det koster både på det sociale på kontoret og på produktiviteten, men mange af os ved ikke, hvordan vi bedst kan forstå, støtte og hjælpe den stressede kollega eller pårørende.

De fleste på det danske arbejdsmarked har ellers efterhånden oplevet mindst én stressramt kollega, som måtte melde sig syg. Det er ikke mærkeligt, for flere end 400.000 danskere oplever dagligt symptomer på stress.

Men den nye danske bog Tæt på stress sætter fokus på relationerne omkring den stressramte for at give konkrete råd til, hvordan man kan støtte sine nærmeste eller sin kollega uden selv at brænde ud.

Det handler blandt andet om, hvad man selv gør som magtesløs ven, kollega eller leder, hvis man gerne vil hjælpe, men ikke ved, hvordan.

Ofte ved man heller ikke, hvornår ens hjælp er reel støtte, og hvornår man spænder ben for en proces, som allerede er i gang.

Det er den slags problemstillinger, som Tæt på stress tager fat på.

Det gør den ved at dele fortællinger fra partnere, venner og kolleger, der viser, hvordan stress kan påvirke både relationer og arbejdslivet.

Men også ved at levere viden om stress og konkrete råd og indsigter, som kan gøre situationen lettere at håndtere for den pårørende eller kollegaen, der pludselig kan kigge på et tomt hæve-sænke-bord på kontoret på ubestemt tid.

Tæt på stress er skrevet af journalist Tine Bendix i samarbejde med stresslæge Trine Rønnov og psykolog Hans-Jørgen Andersen. De har tidligere skrevet bogen Aldrig mere stress igen.

Bogen er netop udkommet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job