Apples kæmpe opdatering af Siri tager form: Derfor bliver det nye Siri bedre

Apple har holdt sig på afstand af AI-kapløbet, men nu står Siri foran sin største overhaling nogensinde – drevet af Googles teknologi, formet på Apples egne præmisser og med debut allerede til foråret.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apple er den eneste af tech-giganterne, som ikke har kastet hovedkulds ind i AI-ræset. Der er ikke investeret massivt i AI-datacentre og avancerede sprogmodeller.

I stedet lyder det, at selskabets mest kendte AI-produkt, den ikke synderligt intelligente Siri, skal drives frem af AI-specialisterne fra Google og deres stærke ’Gemini’ sprogmodel.

Apple har dog for sædvane at servere sine produkter på egen vis – og hvordan Apple vil diske op med AI-overhalet Siri, er netmediet The Information blevet klogere på.

Skræddersyet sprogmodel

Hvor det tidligere på ugen lød, at det er Googles Gemini, der skal lægge kunstige neuroner til Siri, lyder det fra mediet, at Apple går efter at lave en række tilpasninger af Googles sprogmodel.

Ifølge kilder tæt på samarbejdet mellem de to selskaber, forbeholder Apple sig retten til at bede Google om at ændre eller fintune modellen så det svarer, som Apple finder det bedst.

Samtidig vil al form for Google- eller Gemini-branding være forvist fra Siri-oplevelsen, lyder det.

Ingen data til Google

Et særkende ved Apples aktuelle ’Apple Intelligence’ tjenester ombord på iOS og MacOS er, at selskabet prioriterer at lade den kunstige intelligens behandle lokalt på enheden, eller at håndtere tungere forespørgsler på private cloud-servere.

Den tilgang skulle også gøre sig gældende her, hvor det lyder, at Apples Gemini-baserede features ’vil fortsætte med at afvikles lokalt på Apple enheder eller på private cloud-servere’.

Følg med til foråret

Hvornår Apple vil være klar med den forbedrede Siri er endnu uvist, om end det officielt er sat til at blive en gang i løbet af 2026.

Mediet Macrumors peger på, at debuten dog allerede kan blive rullet ind i 26.4 punktversionen af iOS.

Denne forventes at debutere allerede en gang i foråret, formentlig i marts eller april, skriver mediet.

Med overhalingen vil Siri ikke alene blive bedre til at konversere og forstå stemmekommandoer. Integrationen regnes også med at gå dybere ind i styresystemet, så eksempelvis brugerens brugsmønstre indgår i overvejelserne, mens app-integrationen bliver dybere.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension