Ny orm henter opdatering fra dansk server

En ny orm brugte en kompromitteret dansk webserver til at sprede sig og hente ekstra filer. En hurtig reaktion fra firmaet, der ejer serveren, har sat en stopper for ormen, oplyser sikkerhedsfirmaet CSIS.

En ny familie af orme har slået sig ned på en dansk webserver. Det meddelelser sikkerhedsfirmaet CSIS.

Guapim-ormen benytter sig af en kompromitteret webserver, der har en IP-adresse, som tilhører Song Networks.

Firmaet, der har webserveren, har nu lukket for adgangen til serveren for at forhindre ormen i at sprede sig yderligere.

- De reagerede heldigvis hurtigt, siger sikkerhedskonsulent Peter Kruse fra CSIS.

Han har kun to gange tidligere registreret, at orme har benyttet sig af danske servere.

- Vi ser det mere ofte, når det gælder phishing, siger Peter Kruse.

Guapim-ormen forsøger at sprede via blandt andet AOL Instant Messenger, AIM, ved at sende et link, der peger på et danskejet domæne, som nu altså er lukket ned af ejerne.

Ved at klikke på linket skal brugeren lokkes til at installere en kopi af ormen på en Windows-pc. Herefter vil ormen forsøge at hente yderligere opdateringer fra den danske server.

Med lukningen af den inficerede webserver er denne første variant af ormen formentligt uskadeliggjort.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Csis Security Group A/S

    Senior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S