Tysk våbenkæmpe klar med alternativ til Starlink: Vil vriste sig fri af amerikansk afhængighed

Europa gør oprør mod Elon Musks greb om rummet – og skruer op for både våben, internet og uafhængighed i satellitkrigen.

Artikel top billede

(Foto: Nasa.org)

Endnu et europæisk alternativ ser atmosfærens lys.

Den tyske våbenproducent Rheinmetall går sammen med satellitfirmaet OHB i et forsøg på at slippe fri af Elon Musks greb om militær kommunikation.

Sammen vil de to selskaber skyde deres egne lavthængende satellitter i kredsløb og skabe et sikkert internet til Bundeswehr – og dermed udfordre Starlink, der i dag er militær standard i krigszoner som Ukraine, skriver Berlingske på grund af en artikel i Financial Times.

”Vi taler om et Starlink til Bundeswehr,” skriver det britiske erhvervsmedie.

Den tyske regering har afsat 260 milliarder kroner til rumteknologi alene. Det tredjestørste budget i verden.

Starlink har længe siddet tungt på markedet for lavbanesatellitter – men nu rører Europa på sig.

Tre af kontinentets sværvægtere – franske Airbus, italienske Leonardo og Thales – vil fra 2027 fusionere deres satellitforretninger og danne en fælles blok mod Musk.

Og modstanden breder sig nordpå.

I oktober vragede Grønlands selvstyreejede teleselskab Tusass Starlink i en opsigtsvækkende beslutning. I stedet blev franske Eutelsat valgt til at levere internet til Øst- og Nordgrønland.

”Vi har alt for længe haft kunder, der ikke har haft gode nok services,” udtalte Tusass-direktør Toke Binzer i den forbindelse.

Den Bremen-baserede rumkoncern OHB står allerede bag satellitterne til EU’s flagskib Galileo – Europas svar på GPS fra USA.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Junior Salesforce Administrator & Application Consultant

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S