Jens Myrup er Danmarks mest citerede it-forsker - og eneste / Mere end hver anden dansk myndighed ramt af cyberangreb / Danske køresyge betjente i elbiler skal trænes med VR

Jens Myrup er Danmarks mest citerede it-forsker - og eneste. Mere end hver anden dansk myndighed ramt af cyberangreb. Tidligere Salesforce-direktør rykker til Idura. Børsen erstatter korrekturlæsere med AI. Virksomheder får adgang til universiteterne. Danske køresyge betjente i elbiler skal trænes med VR.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen derude

Velkommen til tirsdagens udgave af morgenbriefingen fra Computerworld – i dag en lang en af slagsen, så lad os kaste os ud i det.

Jens Myrup er Danmarks mest citerede it-forsker – og den eneste

Kun én forsker med digitalt fokus optræder på DM Akademikerbladets årlige top 50-liste over de mest citerede forskere i 2025.

Det er Jens Myrup Pedersen, professor i cybersikkerhed ved Aalborg Universitet, der i år lander som nummer 27 på DM Akademikerbladets liste over de mest citerede forskere i danske medier.

Han er samtidig den eneste med et digitalt fagområde på listen – en tendens, der ifølge ham peger på strukturelle problemer i dansk forskning.

”Det tyder på, at forskningskapaciteten på området ikke er fulgt med behovet. Der er for få seniorforskere, og det hæmmer både videnopbygning og uddannelse af nye eksperter,” siger han.

Ifølge Jens Myrup Pedersen kan den lave tilstedeværelse få konsekvenser for både cybersikkerheden og virksomhedernes mulighed for at udvikle sikre digitale løsninger. Han oplever generelt medieinteresse for feltet og roser journalister for at forsøge at formidle komplekst stof forståeligt og korrekt.

I toppen af top 50-listen står for andet år i træk Peter Viggo Jakobsen, lektor i forsvars- og sikkerhedspolitik, med 1.361 citater. Ifølge DM dominerer emner som forsvar, økonomi og valg, mens digitale emner fortsat fylder beskedent i den offentlige debat.

Mere end hver anden dansk myndighed ramt af cyberangreb

Og så til noget, der underbygger, hvorfor der nok burde være flere it-forskere i den offentlige debat.

Cybersikkerheden i det offentlige er kritisk utilstrækkelig, advarer IT-Branchen. 57 procent af myndighederne har været ramt af angreb med direkte konsekvenser for driften, og svagheder i Statens It vækker bekymring.

Et nyt opråb fra IT-Branchen peger på, at Danmark står midt i en cybersikkerhedskrise i den offentlige sektor, der påvirker myndighedernes evne til at levere kerneopgaver.

Samtidig er der alvorlige problemer med it-infrastrukturen. Blandt andet fremhæver brancheorganisationen, at Rigsrevisionen har identificeret tusindvis af netværksenheder under Statens It med kendte sårbarheder, hvor 91 procent kunne være opdateret, men ikke var det – noget, vi også har dækket i Computerworld.

“Det er farligt, hvis det offentlige ikke har styr på cybersikkerheden. Truslen er reel og har allerede haft mærkbare konsekvenser,” advarer Troels Johansen fra IT-Branchen.

Organisationen opfordrer til, at cybersikkerhed behandles som en kritisk ledelsesopgave.

Tidligere Salesforce-direktør rykker til Idura

I går var store skiftedag i den danske it-branche, hvor Atea præsenterede sin nye danske landechef, Nicolai Moresco, NNIT offentliggjorde Jens Maagøe som direktør for konsulenthusets danske forretning, og Martin Kofoed annoncerede, at han er ny CISO i flyselskabet SAS.

Men et enkelt jobskifte, der ikke nåede gårsdagens spalter i Computerworld, er Iduras ansættelse af Lars Mørch som ny salgsdirektør.

Lars Mørch, der tidligere har haft ledende roller hos Salesforce og Avallone, tiltræder som VP of Sales hos Idura (tidligere Criipto). Han får ansvar for at styrke salgsorganisationen, implementere en ny go-to-market-model og sikre øget udbredelse af Iduras identitetsplatform på både regulerede og uregulerede markeder.

Lars Mørch ser stort potentiale i Iduras fleksible identitetsløsning og skal nu hjælpe virksomheden med at udvide til blandt andet Tyskland og Storbritannien. Idura ejes i dag af de norske bankers joint venture Stø.

Børsen erstatter korrekturlæsere med AI

Dagbladet Børsen har nedlagt korrekturafdelingen og satser fremover udelukkende på kunstig intelligens til at fange stave- og grammatikfejl i avisens spalter.

Ifølge mediet Journalisten drejer det sig om en håndfuld timelønnede korrekturlæsere, der nu mister jobbet.

Chefredaktør på Børsen, Nikolaj Sommer, fremhæver, at moderne sprogmodeller kan rette tekst i kontekst på et niveau, der matcher menneskelige korrekturlæsere.

”Den eneste måde, vi kan sikre, at der stadig er arbejdspladser på Børsen, er ved at gribe de teknologiske muligheder, der er. Det er en forpligtelse for en ledelse. Ellers ender vi et sted, hvor vores konkurrenter kan gøre det hurtigere og bedre,” siger Nikolaj Sommer til Journalisten.

Også Politiken erstattede sidste år korrekturafdelingen med AI.

Virksomheder får adgang til universiteterne

Regeringen vil gøre universiteterne til rugekasser for vækstvirksomheder. Den nye aftale ”Styrket viden- og teknologioverførsel” giver erhvervslivet adgang til lokaler, testfaciliteter og patenter direkte på campus. Det skriver Børsen.

Aftalen ændrer universitetsloven, så innovation og iværksætteri fremover bliver en formel del af universiteternes formål.

”Lovgivningen har ikke været tidssvarende – det har nærmest været forbudt for virksomheder at være til stede. Det ændrer vi nu,” siger Mikkel Haarder, underdirektør i Dansk Industri.

Aftalen omfatter også nye standardaftaler, som skal gøre det lettere at indgå licens- og patentaftaler – især for spinouts og startups.

Køresyge betjente i elbiler skal trænes med VR

Siden 2023 har danske betjente kørt i elbiler, når de patruljerer i de danske gader. Formålet var at bidrage til den grønne omstilling, men nu er en uforudset bivirkning dukket op: Flere betjente oplever nemlig køresyge, når de rykker ud i de hurtigt accelererende elbiler.

Ifølge Rigspolitiets evaluering melder betjente om hovedpine, kvalme og svedeture. Det skriver DR.

Fænomenet kendes ikke fra benzin- og dieselbiler og menes at skyldes elbilernes hurtige accelerationer, som kroppen har svært ved at afkode.

For at afhjælpe problemet har politiet allieret sig med professor Therese Ovesen fra Aarhus Universitet og Regionshospitalet Gødstrup.

Sammen har de udviklet et VR-baseret træningssystem med speeder, bremse og rat. Her kan betjentene udsættes for virtuelle køresituationer, der skal hærde hjernen mod køresyge.

Ifølge Therese Ovesen er gentagelse nøglen: "Hjernen skal trænes flere gange om ugen – ellers glemmer den det igen." Politiet håber, at VR-løsningen kan bane vejen for en større elbilflåde uden ubehag for mandskabet.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S