It-afdelingen siger nej: EU-politikere må ikke længere anvende særlige AI-assistenter

Af sikkerhedshensyn har EU-parlamentet blokeret for parlamentsmedlemmer og ansattes adgang til en række af AI-funktioner på deres arbejdsenheder.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

EU-Parlamentet har af sikkerhedshensyn lukket ned for parlamentsmedlemmers og ansattes adgang til en række AI-funktioner på deres arbejdsenheder.

Det fremgår af et internt notat, som mediet Politico har fået adgang til.

I notatet står der, at medlemmer mandag blev informeret om, at en række indbyggede AI-funktioner er blevet slået fra på deres tablets, efter at it-afdelingen ikke kunne garantere sikkerheden ved at bruge værktøjerne.

”Nogle af disse funktioner bruger cloudtjenester til at udføre opgaver, som kunne være håndteret lokalt, og sender dermed data væk fra enheden,” skriver parlamentets e-MEP-tekniske support i mailen.

Assistenter til smartphones og tablets

Det er uvist præcis, hvilke værktøjer der er tale om.

Men ifølge Politico drejer det sig om værktøjer baseret på generativ kunstig intelligens, herunder indbyggede assistenter til smartphones og tablets, der eksempelvis gør det muligt at skabe tekster og opsummeringer af indhold.

”Efterhånden som disse funktioner fortsat udvikler sig og bliver tilgængelige på flere enheder, er det fulde omfang af de data, der deles med tjenesteudbydere, stadig ved at blive vurderet. Indtil dette er fuldt afklaret, anses det for mere sikkert at holde sådanne funktioner deaktiveret,” lyder det desuden i mailen.

Apps, e-mail, kalender, dokumenter og lignende kontorværktøjer er ifølge mediet ikke berørt.

Til Politico oplyser EU-Parlamentets pressetjeneste, at man ”løbende overvåger cybersikkerhedstrusler og iværksætter hurtigt de nødvendige foranstaltninger for at forebygge dem.”

Parlamentet afviser dog at kommentere på konkrete sikkerheds- eller cybersikkerhedsforhold på grund af deres ”følsomme karakter.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS