Radikale vil have færre amerikanske datacentre og tvinge politiet til at droppe Palantir

Danmark skal være mindske sin afhængighed af amerikansk teknologi, lyder det i et udspil fra Radikale Venstre.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Radikale Venstre kommer i et nyt it-politisk udspil med tre tiltag, der skal højne den digital suverænitet og bidrage til at Danmark bliver mindre afhængige af digitale løsninger fra Kina og USA.

Her foreslår partiet, at der skal være færre amerikanske datacentre i Danmark, opbygges en europæisk cloud, og at digitale sikkerhedssystemer i Danmark bliver leveret af europæiske virksomheder.

Det betyder også, oplyser partiet i udspillet, at Forsvaret og politiet skal stoppe med at bruge amerikanske systemer.

Her nævner partiet helt konkret Palantir, der er stiftet af Trump-støtten Peter Thiel, som et eksempel.

”Trump-administrationens strategi er at eksportere amerikansk digital infrastruktur globalt og fastholde allierede i et amerikansk AI-økosystem. Det jerngreb skal vi ud af,” skriver Radikale Venstre.

Har efterlyst exit-plan

Radikale Venstre har tidligere foreslået en exit-strategi for brugen af løsninger fra Palantir.

"Hvad er exit-planen, hvis man pludselig erfarer, at de data ikke ligger i sikre hænder hos en af Trumps nærmeste?" sagde Radikale Venstres leder Martin Lidegaard for knap et år siden til DR.

Beredskabsminister Torsten Schack Pedersen (V) har også tidligere opfordret til, at danske myndigheder forbereder en exit-plan for amerikansk teknologi, der kan komme i spil, hvis det geopolitiske klima bliver endnu mere anspændt, end det er tilfældet.

Færre amerikanske datacentre

Radikale Venstre lægger i udspillet også op til øget anvendelse af open source-løsninger og massive investeringer i at opbygge en europæisk cloud-infrastruktur, der kan fungere som et alternativ til amerikanske giganter, som i de seneste år i stor stil har opført datacentre på europæisk jord.

”Der skal stilles større krav til udenlandske datacentre og arbejdes frem mod, at der kun opføres danske og europæiske datacentre på dansk jord. Står det til Radikale Venstre, bør man konsekvent prioritere europæiske centre frem for udenlandske, for eksempel amerikanske og kinesiske, og det bør undersøges, hvor langt det er muligt at gå for at nå det mål,” lyder det også i udspillet.

Det politiske medie Altinget har for nylig kunne berette, at hvert fjerde datacenter i Danmark er ejet af en amerikansk virksomhed:

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,