Morgen-briefing: I dag kan vigtig it-lov fra EU blive godkendt / App kan alligevel ikke anvendes til roadpricing herhjemme / Schweizere ved at bygge verdens største batteri

I dag kan vigtig it-lov fra EU blive godkendt. App kan alligevel ikke anvendes til roadpricing herhjemme. Schweizere ved at bygge verdens største batteri. Aalborg Universitet bag ny 'powerchip'. Kina beordrer Meta til at annullere milliard-opkøb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

Din morgen-briefing er denne tirsdag morgen udvalgt, sammensat og skrevet af ugens morgen-pilot, Dan Jensen.

I dag kan vigtig it-lov fra EU blive godkendt

EU's lov til forenkling af den ret omfattende AI-forordning - den såkaldte AI Omnibus - kan i dag komme et vigtigt skridt tættere på vedtagelsen. Om få timer indledes de sidste forhandlinger om loven nemlig mellem EU-Parlamentet, EU-rådet og EU-Kommissionen.

Det centrale punkt i forhandlingerne er tidsplanen for AI-forordningen, hvor det overvejes at udskyde de stramme deadlines for højrisiko-AI-systemer, så erhvervslivet får bedre tid til at efterleve de tekniske krav.

Sker det ikke, risikerer mange virksomheder at skulle overholde komplekse regler allerede fra sommeren 2026, hvilket vurderes som urealistisk af flere parter.

Parterne skal i dag således drøfte, om fristen for "standalone"-højrisiko-systemer skal flyttes til december 2027 og for AI i regulerede produkter i eksempelvis medicinsk udstyr til august 2028

Loven sigter mod at luge ud i administrative overlap og fjerne unødigt bureaukrati for it-virksomheder. Der forventes også enighed om nye regler mod AI-genereret manipuleret nøgenhed.

Lander parterne en aftale i dag, vil selve loven kunne vedtages inden sommerferien.

App kan alligevel ikke anvendes til roadpricing herhjemme

Det kommer til at koste en særlig boks til omkring 1.000 kroner i hver bil, hvis der skal indføres roadpricing herhjemme.

Sådan lyder konklusionen i et forsøgs-projekt om roadpricing, der især har fokuseret på, om roadpricing ville kunne orkestreres ved hjælp af en app på bilisternes telefoner.

Og det kan ikke lade sig gøre, lyder konklusionen ifølge Ingeniøren.

"En smartphonebaseret app-løsning i sin nuværende form bør som udgangspunkt være et supplement til en fysisk boks som den primære løsning,” lyder det i rapporten.

Schweizere ved at bygge verdens største batteri

Det schweiziske selskab FlexBase er i gang med at bygge det, der skal blive verdens største såkaldte redox flowbatteri.

Det kommer til at ligge i forbindelse med selskabets hovedkvarter i schweiziske Laufenberg og får en kapacitet på mere end 1,6 GwH.

Det store batteri kommer til at fylde 20.000 kvadratmeter eller hvad der svarer til omkring tre fodboldbaner.

I modsætning til de litium-batterier, som vi kender fra telefoner, biler og vores elektronik, bygger et redox flow-batteri på kombinationen af to væsker, der i forbindelse med hinanden udveksler ioner. Det kalder man for en "reduktion-oxidation reaktion,' heraf navnet redox.

Det store batteri ventes klar til drift i 2029, hvor det ifølge FlexBase vil komme til at få stor betydning for det europæiske elnet, der er under hårdt pres - og som samtidig presses af den store udbygning af vind- og solenergi i Europa. Her er udfordringen, at strøm skal bruges i det øjeblik, hvor den produceres, men det ikke er muligt at lagre store mængder strøm til senere brug.

Du kan læse mere om det store batteri og de øvrige planer hos FlexBase her.

Aalborg Universitet bag ny 'powerchip'

Et forskerhold på Aalborg Universitet står bag en ny såkaldt 'powerchip,' som anvendes i apparater som vindmøller, varmepumper og lignende, der har brug for stabil energiforsyning.

Den nye chip er bygget af materialet galliumoxid, og det gør den meget billigere at producere end almindelige chip, der er bygget af siliciumkarbid.

Forskerne på Aalborg Universitet ser allerede i stjernerne, at den nye chip kan udvikle sig til et nyt dansk erhvervseventyr.

"For det første er chippen meget billigere at producere end de traditionelle powerchips, der laves af siliciumkarbid. Vi kan opnå ydeevnen af de aktuelt bedste effektchips til en tredjedel af prisen. Dernæst vil en produktion af powerchips herhjemme give Danmark forsyningssikkerhed inden for et område, som har utrolig stor indflydelse på dansk økonomi," meddeler professor Stig Munk-Nielsen.

Du kan læse mere om powerchippen hos Aalborg Universitet her..

Kina beordrer Meta til at annullere milliard-opkøb

Kina vil have Meta til omgående at annullere sit ellers aftalte opkøb af den kineiske AI-virksomhed Manus, som Meta skal betale to milliarder dollar for.

Manus blev stiftet i Kina af Xiao Hong og Ji Yichao, som i fjor flyttede til Singapore, hvor aftalen med Meta blev indgået.

De kinesiske myndigheder vil ikke have, at amerikanske selskaber investerer i kinesiske startups, der udvikler det, som kaldes 'frontier technologies.'

Det skyldes, at de frygter, at amerikanerne skal rende med både kinesiske AI-talenter og med intellektuelle rettigheder samtidig med, at USA aktiv forsøger at begrænse kinesisk adgang til amerikanske chip.

Ordren kommer blot få uger før, at Donald Trump og Kinas præsident, Xi Jinping, har aftalt at mødes i Beijing.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S