Microsofts slipper spritnye Surface-pc’er ud – men synes at være løbet tør for idéer

Microsofts nye Surface-kollektion ligner forgængerne. Men under overfladen gemmer sig 120 Hz-skærme med privacy-funktion og en ny haptisk pegeplade – samt højere priser.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Microsoft har i snart 14 år forsøgt at definere, hvordan fremtidens Windows-pc’er også kunne se ud.

Siden den første Surface-pc udkom i efteråret 2012, har selskabet kastet sig ud i mere eller mindre eksperimenterende formater, der skulle udvide forståelsen af, hvad der kan forventes af en Windows-enhed.

Nu er Microsoft klar med 12. generation af hybrid-enheden Surface Pro og ottende generation af sin Surface Laptop.

Men selvom de to nye modeller er de første Surface-opdateringer fra selskabet i lang tid, skal der dog ikke forventes de store revolutioner.

Hvad er nyt?

Nye idéer er der ikke meget at spore af i de nye enheder, som visuelt er nærmest identiske med deres forgængere. Surface Laptop fås med enten 13”, 13,8” og 15”-skærme, mens Surface Pro nu alene byder på en 13”-tablet/pc med indbygget støtteben.

Der er dog en stribe mindre, men anvendelige overhalinger, som vil gøre livet med Surface Laptop 8 og Surface Pro 12 lettere.

Begge byder nu på 120 Hz skærme, mens Surface Laptop 8 får sig et forbedret touch-felt, så det nu tilbyder haptisk feedback. Surface Laptop kan tilmed konfigureres med en særlig ’privacy’-skærm, hvor man ved et klik kan gøre skærmens betragtningsvinkler markant smallere, så sidemanden ikke kan se med.

Business-class priser

Alle modeller debuterer med 16 gigabyte og 256 gigabyte lager i grundkonfigurationen, men kan opgraderes til hele 64 gigabyte hukommelse og en terabyte ssd-lager samt med 5G-opkobling.

Med den nye kollektion følger også nye, forhøjede priser, som nu debuterer ved 1.949 amerikanske dollar for 13” varianten og stiger til over 2.149 amerikanske dollar for 15” varianterne. Den dyreste variant løber op i business-class priser på 4.499 dollar for Surface Laptop 8 og 4.299 dollar for Surface Pro 12.

For pengene tilbydes nu også Intels nyeste Panther Lake processorer, som selskabet pointerer kan hamle op med Apples M4- eller M5-processorer alt efter opgaver.

Den nye Surface-kollektion er forbeholdt firmakunder, hvorfor forbrugere må vente med at få fingrene i de nye maskiner.

Den brede debut forventes at blive i de kommende måneder, mens Microsoft allerede nu oplyser, at nye enheder bygget omkring Qualcomms særligt strømeffektive Snapdragon Elite X2 processorer vil følge trop. Armeret med disse lover selskabet op til 23 timers drift.

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S