Denne løsning skal erstatte et af verdens mest skandaleombruste it-systemer

Et skandaleramt britisk it-system bliver nu erstattet af af to nye leverandører.

Artikel top billede

(Foto: Fujitsu)

Tæt på 1.000 britiske postarbejdere blev fejlagtigt anklaget for svindel og tyveri, hvoraf flere modtog fængselsdomme og endte i økonomisk ruin.

Det skyldtes alt sammen fejlagtige data fra økonomisystemet Horizon, som Fujitsu i 90’erne leverede til det britiske postvæsen i en af verdenshistoriens største it-skandaler.

Nu har det britiske postvæsen dog ifølge Computer Weekly langt om længe at have fundet afløseren for det skandaleramte Horizon-system.

Her har Accenture og OneView Commerce fået kontrakten på at levere systemerne, som skal afløse Horizon-systemet.

Den nye ordre har en samlet værdi på cirka 4,3 milliarder danske kroner.

Accentures kontrakt beløber sig til omtrent 2,8 milliarder kroner, mens OneView modtager 1,5 milliarder kroner for leveringen af en cloud-baseret SaaS-løsning, som kommer til at indgå i den nye arkitektur.

Dermed vil Fujitsu definitivt blive skubbet ud af det britiske postvæsens it-system.

Lukrativ kontrakt

Kontrakten med det britiske postvæsen vurderes ifølge Computer Weekly at have indbragt Fujitsu tæt på 22 milliarder kroner over en mere end 25-årig periode, og dermed er det ifølge mediet formodentlig selskabets mest lukrative kontrakt i Storbritannien nogensinde.

“Accenture kommer til at arbejde tæt sammen med postvæsenet og Fujitsu om at overføre viden, arbejdsmetoder og nøglepersoner, så de bliver i stand til at overtage driften af Horizon-systemet,” oplyser det britiske Post Office i en skriftlig udtalelse.

Ifølge Computer Weekly bød IBM også ind på Accentures del af kontrakten, mens Escher Software tabte kampen om OneViews del af aftalen.

Historisk justitsmord

Horizon-skandalen er tidligere blevet beskrevet som et af de største justitsmord i britisk historie, og flere af de anklagede nåede at dø, før de fik deres navn renset.

En mindre del af de dømte har dog fået omstødt deres domme, men mange venter fortsat på juridisk afklaring og kompensation.

Fujitsu har efterfølgende erkendt, at selskabet hjalp det britiske postvæsen med at retsforfølge medarbejdere, selvom det havde kendskab til fejl i systemet.

"Fujitsu vil gerne undskylde for vores andel i dette forfærdelige justitsmord. Vi var involveret fra starten. Vi oplevede, at der var fejl og problemer med systemet fra starten, og vi hjalp postvæsenet med retsforfølgelse af ansatte i postvæsenet," erkendte Paul Patterson, der er tidligere europæisk chef for Fujitsu, i en høring i det britiske parlament for få år siden.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job