Denne løsning skal erstatte et af verdens mest skandaleombruste it-systemer

Et skandaleramt britisk it-system bliver nu erstattet af af to nye leverandører.

Artikel top billede

(Foto: Fujitsu)

Tæt på 1.000 britiske postarbejdere blev fejlagtigt anklaget for svindel og tyveri, hvoraf flere modtog fængselsdomme og endte i økonomisk ruin.

Det skyldtes alt sammen fejlagtige data fra økonomisystemet Horizon, som Fujitsu i 90’erne leverede til det britiske postvæsen i en af verdenshistoriens største it-skandaler.

Nu har det britiske postvæsen dog ifølge Computer Weekly langt om længe at have fundet afløseren for det skandaleramte Horizon-system.

Her har Accenture og OneView Commerce fået kontrakten på at levere systemerne, som skal afløse Horizon-systemet.

Den nye ordre har en samlet værdi på cirka 4,3 milliarder danske kroner.

Accentures kontrakt beløber sig til omtrent 2,8 milliarder kroner, mens OneView modtager 1,5 milliarder kroner for leveringen af en cloud-baseret SaaS-løsning, som kommer til at indgå i den nye arkitektur.

Dermed vil Fujitsu definitivt blive skubbet ud af det britiske postvæsens it-system.

Lukrativ kontrakt

Kontrakten med det britiske postvæsen vurderes ifølge Computer Weekly at have indbragt Fujitsu tæt på 22 milliarder kroner over en mere end 25-årig periode, og dermed er det ifølge mediet formodentlig selskabets mest lukrative kontrakt i Storbritannien nogensinde.

“Accenture kommer til at arbejde tæt sammen med postvæsenet og Fujitsu om at overføre viden, arbejdsmetoder og nøglepersoner, så de bliver i stand til at overtage driften af Horizon-systemet,” oplyser det britiske Post Office i en skriftlig udtalelse.

Ifølge Computer Weekly bød IBM også ind på Accentures del af kontrakten, mens Escher Software tabte kampen om OneViews del af aftalen.

Historisk justitsmord

Horizon-skandalen er tidligere blevet beskrevet som et af de største justitsmord i britisk historie, og flere af de anklagede nåede at dø, før de fik deres navn renset.

En mindre del af de dømte har dog fået omstødt deres domme, men mange venter fortsat på juridisk afklaring og kompensation.

Fujitsu har efterfølgende erkendt, at selskabet hjalp det britiske postvæsen med at retsforfølge medarbejdere, selvom det havde kendskab til fejl i systemet.

"Fujitsu vil gerne undskylde for vores andel i dette forfærdelige justitsmord. Vi var involveret fra starten. Vi oplevede, at der var fejl og problemer med systemet fra starten, og vi hjalp postvæsenet med retsforfølgelse af ansatte i postvæsenet," erkendte Paul Patterson, der er tidligere europæisk chef for Fujitsu, i en høring i det britiske parlament for få år siden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S