Man kan hurtigt få fornemmelsen af, at Duffer-brødrene bag storhittet Stranger Things bare har skiftet lokation med den nye serie om et lokalområde, der bliver invaderet af overnaturlige væsener.
Men der er heldigvis meget mere på spil end at betragte Netflix-serien ”The Boroughs” som Stranger Things med pensionister i hovedrollerne i stedet for unge teenagere.
Duffer-brødrene skabte Stranger Things, som i høj grad var en kærlighedserklæring til 1980’erne og de fortællinger, ikoner som Steven Spielberg og Stephen King skabte dengang.
Nu er de executive producers på The Boroughs, der er skabt af Jeffrey Addiss og Will Matthews. Serien emmer dog af den samme nostalgi som Stranger Things, selv om The Boroughs faktisk foregår i nutiden.
Hele historien foregår i et eksklusivt oldekolle, som er placeret ude i ørkenen. Her er der bygget en hel pensionistby med samme navn som serien, hvor beboerne kan spille golf, deltage i aktiviteter og generelt bare nyde livet sammen med jævnaldrende.
Altså lige indtil mystiske væsener begynder at invadere ørkenbyen, og en broget flok pensionister må tage sagen i egen hånd.
Okay, det lyder faktisk lidt som Stranger Things med pensionister, men alene den på overfladen så idylliske verden er en fornøjelse at betragte i en visuelt imponerende serie og samtidig noget helt andet end 80’er-byen Hawkins.
Det virkelig interessante er dog The Boroughs’ beboere, som kommer med hver deres bagage af sorger og drømme.
Hovedpersonen er den vrisne enkemand Sam Cooper (Alfred Molina), som skulle være flyttet til The Boroughs med sin kone, men hun nåede desværre at dø inden flytningen.
Alfred Molina spillede en kort, men intens rolle i 80’er-klassikeren ”Jagten på den forsvundne skat” (eller Raiders of the Lost Ark), og serien kvitterer med et lille nostalgisk nik til Indiana Jones, da Sam Cooper kortvarigt kommer forbi den gyldne figur fra filmens begyndelse.
Den slags referencer er der flere af, og selv om de ikke i sig selv bidrager til historien, så er de et skønt krydderi.
Sam Cooper får assistance fra Jack (Bill Pullman), Renee (Geena Davis), Wally (Denis O’Hare), Art (Clarke Peters) og hans hustru Judy (Alfre Woodard).
De har hver deres hemmeligheder, eksempelvis dyrker Art psykedeliske svampe ude i ørkenen, hvor han har selskab af kragen Brooksy (som er en klar Stephen King-reference), mens Jack nyder livet som en af områdets ombejlede ungkarle.
Hvad denne aparte gruppe kommer på sporet af, skal ikke afsløres her. Men både seriens nostalgiske stemning, velvalgte musik, personerne og de overnaturlige sci-fi-elementer gør den bestemt et kig værd.
Som opvarmning kan traileren ses her – men faktisk er The Boroughs et eksempel på en serie, hvor det er bedre ikke at se trailere for at undgå spoilere.
Således advaret.