Fortinet kaldte lækagen gammel data: Ny rapport afslører aktiv russisk operation, der lige nu aflytter 19.000 firewalls

Ny indsigt kaster lys over, hvor dyb problemet med Fortinets firewall i virkeligheden er.

Artikel top billede

Fortinet har to gange afvist, at den lyssky operation FortiBleed er andet end genbrug af gammel data og rutinemæssige bruteforce-forsøg.

En ny rapport fra det amerikanske cyberfirma SOCRadar tegner et andet billede.

Selskabets analytikere peger på en aktiv operation, der mens rapporten skrives stadig aflytter omkring 19.000 Fortinet-firewalls verden over og har høstet over 110 millioner adgangskoder.

Kernen i kampagnen er et specialbygget værktøj, som SOCRadar kalder FortigateSniffer. Det er skrevet i programmeringssproget Go, og brugerfladen er på russisk. I stedet for at installere skadelig kode misbruger det en funktion, der allerede ligger i Fortinets eget styresystem, skriver selskabet.

Resultatet er, at den brandmur, der skulle holde det digitale skidt ude, bliver vendt om til en aflytningspost. Hver gang en medarbejder logger ind bag firewallen, kan koden læses med.

Værktøjet lytter ifølge SOCRadar på 24 protokoller, og en indbygget tidsplan sørger for, at det kun kører i arbejdstiden, mellem 07.00 og 18.00 Moskva-tid, så aktiviteten drukner i den normale trafik.

Mens SOCRadar er tilbageholdende med at attribuere den omfattende kampagne til en specifik gruppe, vurderer selskabet, at der sandsynligvis er tale om en russisktalende initial access broker (IAB), som lever af at videresælge adgangskortet til andre i det cyberkriminelle miljø som ransomware-bander eller statshackere.

Computerworld kunne i sidste uge fortælle, at Rigspolitiets domæne og 30 danske it-huse stod på listen over ramte.

Mindre it-huse i sigtekornet

SOCRadar peger på netop it-branchen som et hovedmål, fordi en kompromitteret leverandør åbner vejen ind til kundernes netværk længere nede i kæden. Samtidig understreger efterforskerne, at særligt mindre it-huse er i sigtekornet.

Det var præcis den risiko, cybereksperten Morten von Seelen fra Truesec advarede om, da en enkelt lækket nøgle ifølge ham kan række langt ned i kundekæden. Samtidig understregede han et væsentligt forbehold ved listen.

"Listen er et øjebliksbillede. Den viser, hvad angriberne havde indsamlet på et tidspunkt, ikke hvordan det ser ud i dag. Flere af virksomhederne kan allerede have skiftet adgangskoder eller udskiftet udstyr, ikke mindst nu hvor sagen er offentlig", sagde han.

SOCRadar skriver, at selskabet har fået bekræftet, at operationen har betydet et indbrud hos en forsvarsleverandør med tilknytning til Nato, hvor backupdata er trukket ud den 15. juni.

Til at knække koderne lejede angriberne sig ind på kraftige grafikkort.

Den digitale efterforsker Kevin Beaumont, der har fulgt sagen, skriver, at kodeknækningen kørte hos en virksomhed, der ellers udlejer regnekraft til kunstig intelligens. I operationen finder SOCRadar desuden spor af et AI-drevet hackerværktøj ved navn CyberStrike.

Fortinets danske landechef, Anette Vainer, ville ikke stille op til interview til Computerworlds tidligere dækning, og det globale kommunikationsteam afviste at svare på, hvorfor halvdelen af selskabets internetvendte firewalls endte på listen.

Selskabets officielle linje er fortsat, at der er tale om gammel data og kunder, der ikke har skiftet kode.

SOCRadar skriver, at dele af infrastrukturen stadig kører, mens rapporten bliver offentliggjort.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS