Apple udsender sikkerhedsopdateringer til din iPhone, iPad og Mac – hent dem nu

AI-trusler får Apple til at skrue op for antallet af sikkerhedsrettelser, og selskabet lapper i denne omgang 75 sikkerhedsdshuller i iOS og iPadOS og hele 155 i MacOS.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Intet mindre end 75 sikkerhedsfejl bliver rettet med en ny softwareopdatering, som Apple netop har udsendt til iPhone og iPad, mens en anden sikkerhedsopdatering til macOS lukker 155 sikkerhedshuller.

Det vides ikke, om nogen af de sikkerhedshuller, som bliver rettet med opdateringerne til iOS, iPadOS og macOS, er blevet aktivt udnyttet. Alle tre opdateringer har versionsnummeret 26.6.

Fejl i spilplatform

Men ifølge retter de blandt andet fejl i Apples spilplatform Gamecenter og fejl i kontaktappen, der gjorde det muligt for apps at tilføje kontakter uden brugernes tilladelse.

Apple har desuden rettet sårbarheder i Webkit, der kunne afsløre proceshukommelse herunder omen bruger havde besøgt specifikke links.

Derudover er der blevet rettet to-cifret antal sårbarheder i styresystemets kerne, der blandt andet gjorde det muligt for folk med onde hensigter at beskadige systemkernenshukommelse og få adgang til oplysninger fra kernehukommelsen, omgå netværksfiltre og få systemet til lukke uventet ned.

Udover sikkerhedsopdateringerne til iOS, iPadOS og MacOS har Apple også udsendt opdateringer til Apple Watch, AppleTV og VisionPro.

Apple oplyste tilbage i juni til nyhedsbureauet Reuters, at det nye trusselsbillede, der er skabt af stadigt kraftigere AI-modeller, har tvunget selskabet til at øge antallet af sikkerhedsrettelser.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S