Fynboer vil læse din hjemmeside højt

Det fynske it-selskab Mikro Værkstedet er nu klar med yderligere et tale-produkt efter sidste år at have købt den danske talesyntese Speech-Ware af TDC. Firmaet vil tjene på at lade talerobotten Carsten læse hjemmesider højt.

Højtoplæsning på danske hjemmesider skal fremover gøre den officielle danske talesyntese Carsten til en god forretning for det fynske it-selskab Mikro Værkstedet.

Firmaet med 45 ansatte overtog talesyntesen, da selskabet Dansk Taleteknologi - også kaldet Speech-Ware - blev købt af TDC og udviklingsparken Novi i Aalborg i sommeren 2004.

Speech-Ware blev dannet af det konsortium, der i 1998 vandt Forskningsministeriets udbud om at udvikle et system, der omformer dansk tekst til syntetisk tale og samtidig fik en bevilling på 11 millioner kroner.

Konsortiet kunne dog ikke få en forretning ud af det, men det er man nu i fuld gang med hos Mikro Værkstedet, der udvikler it til uddannelsessektoren.

Selskabet har solgt talesyntesen, som har fået navnet Carsten, til enkelte uddannelsessteder. Falck har købt den til at læse meddelelser højt på redningsstationer og Bornholmstrafikken til at fortælle om forsinkelser.

Fremover kan danske hjemmeside-ejere så få deres tekster læst højt, uden at brugeren skal installere et program.

- Hvis man i forvejen har problemer med at læse, kan det være en udfordring at hente en klient ned fra nettet. Vi lægger op til, at man giver mulighed for oplæsning af siden med en knap, man trykker på, fortæller projektleder Henrik Lindholm.

Funktionen Danlæs bliver allerede taget i brug af Trafikministeriet om få uger, mens Statstidende og Århus Amt tager den i brug i oktober måned.

Mikro Værkstedet har opsat en central taleserver hos driftsfirmaet Inforce, som står for at skabe og sende en MP3-fil til brugerne.

- Vi har lavet en pakke med en betydelig mængde trafik, som vil gøre, at mange vil være dækket ind. Den koster 5.000 kroner i opstart, knap 20.000 kroner om året og svarer til en kvart million siders oplæsning, siger Henrik Lindholm.

Talesyntesen Carsten er under stadig udvikling hos Mikro Værkstedet, der har overtaget nogle af de ansatte fra firmaet Speech Ware.

- Carsten læser alt på dansk. Han kender ingen ord, men kigger på hvordan bogstaverne er sat sammen og danner ordene. Det er et produkt, vi arbejder aktivt på at udvikle, fortæller Henrik Lindholm.

Et konsortium med Specialskolen for Voksne i Hjørring og Aalborg Universitet står i forvejen bag projektet Adgang for alle, som også læser hjemmesider op. Det kræver dog, at man installerer et program på sin pc.

Relevante links

Eksempel på Carstens oplæsning

Adgang for alle

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Aller Leisure A/S

    Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil