Danskere på tysk togt med Google-veteran

Det danske it-firma Addvisors, der har fokus på søgemaskineoptimering og betalte søgninger, søger nu selv til Tyskland. Her skal Jens Brikmann Olesen, der har arbejdet for Google i knap tre år, skabe vækst i et nyt salgskontor.

It-firmaet Addvisors søger nu uden for landets grænser til Tyskland for at skabe yderligere vækst i forretningen for søgemaskineoptimering og rådgivning om betalte søgninger.

Addvisors har eksisteret i sin nuværende form siden 2004 og taget sin del af et marked, der er i eksplosiv vækst og har været med til at give firmaer som Google en milliardindtjening.

Det første regnskabsår gav ifølge Niels Klintø, en af firmaets to ejere, en omsætning på over 10 millioner kroner og et driftsoverskud.

- Vi ville først have kunder og gøre det godt i Danmark og så begynde at se os udad. Jeg tror ikke, Tyskland er det sidste land på listen. Ideen er, at vi har kompetencer herhjemme, der gør at vi kan supportere flere lande, fortæller Niels Klintø.

Til at stå i spidsen for det nye tyske kontor har Addvisors allieret sig med Jens Brikmann Olesen, der har arbejdet for relativt unge Google siden begyndelsen af 2003.

Han kom til Google fra det danske handelskontor i San Jose og har siden været med til at starte det europæiske hovedkvarter op i Dublin og senest det danske salgskontor i København.

- Eksternt er Google et sted, der er meget i medierne, og der er meget røre om den udvikling, firmaet er inde i, men jeg synes, at det her er lige så spændende, siger han.

Jens Brikmann Olsen kommer til at eje en del af det firma, som Addvisors åbner i Tyskland.

Målet er at skaffe tyske kunder, som Addvisors kan hjælpe med at få en bedre fremtræden i søgemaskiner som Google, Yahoo og MSN. Det sker enten ved at optimere selskabernes egne hjemmesider eller ved at købe annoncepladser gennem programmer som Adwords og Overture.

For Jens Brikmann Olsen var det den internationale udfordring, der fik ham til at forlade Google, hvor han stoppede i sidste uge, selvom selskabet er inde i en rivende udvikling.

- Jeg synes også, at Addvisors er inde i en lige så interessant udvikling. Jeg er selv meget interesseret i eksport og har en uddannelse i international markedsføring, og det er også det, der trækker i mig, fortæller han.

Addvisors har foruden Jens Brikmann Olesen 14 ansatte og er ejet af de to stiftere, Niels Klintø og Kim Frederiksen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S