Top 100: Dygtigste service-firmaer

Pressede priser og nye strukturer i markedet er med til at gøre tilværelsen vanskelig for systemintegratorer og konsulenthuse. Computerworld præsenterer her Danmarks fire dygtigste it-firmaer inden for service.

Top 100: To minusser springer i øjnene, når man lader blikket glide ned over segmenterne i Computerworlds Top 100 opgørelse. Nemlig årets samlede resultat for systemintegratorer og konsulenthuse.

Blandt serviceselskaberne var det ? igen ? drifts- og udviklingsselskaberne samt tele- og internetudbyderne, der løb med guldet i 2004. Mens systemintegratorerne vendte et lille plus til et stort minus, og konsulenthusene stadig havde røde tal på bundlinien, om end det var mindre end året før.

Nettoomsætningen er øget over en bred kam i hele servicesektoren med omkring fem milliarder kroner til 74,2 milliarder kroner.

Store underskud fortætter

Blandt konsulentvirksomhederne fortsætter Cap Gemini og Accenture med store underskud, mens der er plusser hos PA Consulting, CSC og også en flot fremgang for Rambøll Informatik fra 5,4 til 13,5 millioner kroner.

Stiller man skarpt på systemintegratorerne er det forskellige forhold, der gør sig gældende for de selskaber, som trækker ned i det store regnskab.

Men Karsten Fogh Ho-Lanng, Nordic Research Manager hos IDC, kan alligevel trække en række fællesnævnere frem.

- Priserne er stadig under pres. I et klemt marked kan man nemt komme til at sætte sine priser for lavt. Samtidig er situationen den, at fastprisprojekter bliver stadig mere almindelige. Det indebærer en risiko og er noget, virksomhederne skal omstille sig til, siger han.

Top 100-vindere

Tele- og internetselskaber:
Webpartner

Konsulenthuse:
ProData Consult

Systemintegratorer:
IT Practice

Drift og udvikling:
DMsave

IDC-analytikeren peger derudover på, at den voksende efterspørgsel efter brancherettede løsninger også kan være en akilleshæl for leverandørerne. Det kræver meget udviklingsarbejde, og spørgsmålet er, hvem der kan tjene penge på dem.

- De vil gerne levere brancheløsninger, og så kommer de ud i overvejelsen om, hvor meget af en given ordre de selv skal finansiere med henblik på at kunne videresælge den pågældende løsning. Den forretningsmodel er svær. Ikke alle er lige gode til at styre hen mod at få lavet en generisk brancheløsning frem for en virksomhedsspecifik løsning, der kan være svær at sælge videre.

Det er en vanskelig balance på den ene side at skulle demonstrere forretningsmæssig tyngde i den måde, man bygger sin løsning på, og på den anden ikke komme for langt ned i den enkelte virksomheds måde at gøre tingene på, eftersom løsningen også skal kunne anvendes af konkurrenten eller en tilsvarende virksomhed i et andet land.

Underskud i Tectura

I den positive ende af skalaen finder man eksempelvis EDB Gruppen og WM-data. Karsten Fogh Ho-Lanng noterer, at væsentlige faktorer for succes på tidens it-konsulentmarked er god projektstyring og en konservativ omkostningsmodel, og dertil giver erfaring med vertikale løsninger et ekstra godt udgangspunkt.

Det støste underskud blandt systemintegratorerne leverer Tectura med et minus på næsten 102 millioner kroner for EMEA ? heraf knap 30 millioner for Danmark.

Fusionsrelaterede omkostninger efter sidste års opkøb af Aston Business Solutions får det meste af skylden, men Tectura nævner også arbejdet med at omstille selskabet til at lave branchespecifikke løsninger, samt at priser og marginer fortsat er under pres.

Andenpladsen på listen over største underskud tager Ementor. I hvor høj grad det går den gale vej illustreres af, at underskuddet sidste år steg til 79 millioner kroner fra 46 millioner i 2003. Selskabet har udfordringer internt, der gør det svært at operere eksternt, og befinder sig i en stærkt negativ spiral, lyder analytikerkommentarer.

Ciber øgede underskuddet til 25 millioner kroner fra knap 10 året før som følge af en fejlslagen satsning på ERP-systemer fra MBS og SAP-konsulentarbejde.

Lidt bedre gik det trods alt for Columbus IT Partner, der købte Hands Danmark og fik Vladislav Martynov som ny koncernchef. Her blev underskuddeenator præget af turbulens i organisationen omtrent fordoblede sit fra 14,4 til næsten 24 millioner kroner.

Denne artikel stammer fra magasinet Top 100, der følger med fredagens trykte udgave af Computerworld.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job