Grønland får sin egen it-ordbog

Fremover skal det være muligt at benytte grønlandsk it-terminologi i Grønland. Det skal et samarbejde mellem Grønlands Sprognævn, virksomheden Kimik IT og Microsoft bane vejen for.

Med Microsoft som sponsor går arbejdet i gang med at finde grønlandske alternativer til de mest brugte it-termer.

- Jeg oplever, at det både på brugerniveau og for programmører virker hæmmende og besværligt ikke at kunne bruge sit eget modersmål. Derfor kontaktede vi Microsoft og det Grønlandske Sprognævn, som begge var med på idéen. Projektet danner den helt rigtige ramme for at skabe en fælles it-referenceramme, udtaler Ian Wennerfeldt, Kimik IT.

I dag findes der ingen grønlandske alternativer til meget brugte it-ord som data, decoding, delete og default, men nu og frem til årsskiftet er der frit slag for at komme med forslag til grønlandske it-termer.

Oqaasiliortut - Grønlands Sprognævn er begejstret for idéen, og nævnet har sat Per Langgård på opgaven.

Han fungerer som moderator på projektet og har til ansvar at vurdere forslag samt at overvåge diskussionsrummet. I sidste ende vælger moderatoren – på baggrund af de indkomne forslag og egen sproglige ekspertise – de bedst egnede termer, der derefter forelægges Oqaaasiliortut – Grønlands Sprognævn til godkendelse.

- Det er ikke uvæsentligt for et sprogs levedygtighed, at det omfatter faglig terminologi. Jeg håber på, at projektet medfører en styrkelse af det grønlandske sprog og er med til at sikre, at sproget forbliver levende og udvikler sig løbende – også på it-fronten. Og jeg vil opfordre alle til at give deres besyv med på hjemmesiden, udtaler Per Langgård, Oqaasileriffik – Sprogsekretariatet.

Relevante links:

www.Oqaasileriffik.gl

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Impact Fund Denmark

Head of IT – lead our digital transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S