Clearwire tænder for WiMAX-salget i Danmark

En trådløs bredbåndsforbindelse for 99 kroner om måneden, lyder tilbuddet fra Danske Telecom og telemilliardæren Craig McCaws firma Clearwire. De to tændte mandag for salget af WiMAX i Danmark.

Som beskrevet hos Computerworld i sidste uge satser Danske Telecom i samarbejde med den amerikanske telemilliardær Craig McCaw nu på at sælge trådløst bredbånd til en halv million danske husstande.

Igennem selskabet Clearwire Denmark har de to parter nu åbnet for salget i Danmark, hvor introduktionsprisen lyder på 99 kroner om måneden for en netforbindelse med en hastighed på 256 kilobit i sekundet.

Dertil kommer, at man skal investere knap 1.000 kroner i den boks, som gør det muligt trådløst at koble sig på nettet via Danske Telecoms WiMAX-netværk, som i første omgang dækker København, Århus og Odense.

Den normale pris for 256 kilobit i sekundet er 199 kroner om måneden, mens brugerne skal slippe 699 kroner for en hastighed på to megabit i sekundet.

Selv lægger Danske Telecom ikke skjul på, at det er TDC's dominans på bredbåndsmarkedet, der skal udfordres. Det markerede tidligere udenrigsminister Uffe Ellemann-Jensen, da han ved lanceringen klippede en tyk kobberledning over.

Han deltog, fordi han er formand for investeringsfonden BIIT Venture, som ejer hovedparten af Danske Telecom.

Clearwire skal levere trådløst bredbånd via frekvensbåndet 3,5 GHz, hvor Danske Telecom har to landsdækkende licenser.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job