Clearwire tænder for WiMAX-salget i Danmark

En trådløs bredbåndsforbindelse for 99 kroner om måneden, lyder tilbuddet fra Danske Telecom og telemilliardæren Craig McCaws firma Clearwire. De to tændte mandag for salget af WiMAX i Danmark.

Som beskrevet hos Computerworld i sidste uge satser Danske Telecom i samarbejde med den amerikanske telemilliardær Craig McCaw nu på at sælge trådløst bredbånd til en halv million danske husstande.

Igennem selskabet Clearwire Denmark har de to parter nu åbnet for salget i Danmark, hvor introduktionsprisen lyder på 99 kroner om måneden for en netforbindelse med en hastighed på 256 kilobit i sekundet.

Dertil kommer, at man skal investere knap 1.000 kroner i den boks, som gør det muligt trådløst at koble sig på nettet via Danske Telecoms WiMAX-netværk, som i første omgang dækker København, Århus og Odense.

Den normale pris for 256 kilobit i sekundet er 199 kroner om måneden, mens brugerne skal slippe 699 kroner for en hastighed på to megabit i sekundet.

Selv lægger Danske Telecom ikke skjul på, at det er TDC's dominans på bredbåndsmarkedet, der skal udfordres. Det markerede tidligere udenrigsminister Uffe Ellemann-Jensen, da han ved lanceringen klippede en tyk kobberledning over.

Han deltog, fordi han er formand for investeringsfonden BIIT Venture, som ejer hovedparten af Danske Telecom.

Clearwire skal levere trådløst bredbånd via frekvensbåndet 3,5 GHz, hvor Danske Telecom har to landsdækkende licenser.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S