Canons prototype-kamera kører på ren brint

Canons prototype på en brændselscelle til digitalkameraer kører på rent brint i modsætning til de fleste konkurrenter, som forsøger sig med methanol-baserede celler.

Japanske Canon har valgt at tage en anden vej end konkurrenterne, når det gælder om at finde en afløser for lithium-ion-batteriet. Selskabet har udviklet en prototype på en brændselscelle, som bruger ren brint som brændstof.

Canons brint-brændselscelle er på størrelse med den type batterier, som selskabet i forvejen sælger som ekstraudstyr til dets digitale spejlreflekskameraer.

Til forbrugerelektronik har de fleste andre udviklere af brændselsceller foretrukket variationer af typen DMFC, Direct Methanol Fuel Cell, som benytter methanol eller træsprit som brændsel.

Fordelen ved ren brint er, at brændstoffet i teorien vil fylde mindre, fordi det opbevares i ren form. Samtidig kan brinten udnyttes mere effektivt.

Problemet er imidlertid at opbevare brinten i en passende beholder, som kan håndteres af almindelige forbrugere.

Genopfyldning er også mere besværligt, hvor DMFC-typen blot kræver påfyldning af methanol. Methanol er giftigt, men ikke brandfarligt i den vandige opløsning, som de fleste DMFC-typer benytter.

Brændselsceller med ren brint er dog i princippet neutrale for miljøet, mens methanol-cellerne udskiller drivhusgassen kuldioxid.

Restproduktet ved en brændselscelle, der benytter ren brint, er blot vand. Brændselsceller med methanol som brændstof frigør brint fra methanol og vand, og det overskydende kulstof fra methanolen reagerer med ilten fra vandet og danner kuldioxid.

Canons prototype kan indtil videre kun levere lige så meget energi som et konventionelt lithium-ion-batteri af samme størrelse. Selskabet håber dog på at øge effektiviteten til mellem tre og fem gange det et tilsvarende batteri kan levere.

Canon er langt fra ene om at udvikle prototyper på elektronik, som benytter brændselsceller. Eksempelvis har Toshiba fremvist en DMFC-baseret bærbar pc og mobiltelefon.

En væsentlig hindring for udbredelsen af brændselsceller er imidlertid begrænsninger for, hvilke stoffer passagererne må tage med ombord på passagerfly.

Hverken brintceller eller methanol må medbringes, og det er den væsentligste grund til, at producenterne ikke har lanceret andet end prototyper.

Brændselscellerne er typisk beregnet til mobile apparater til folk, som har brug for at kunne anvende udstyret i længere tid uden genopladning. Det vil typisk være rejsende forretningsfolk, som vil være de første kunder til teknologien.

Men med luftfartens forbud kan det marked ikke bruge produkterne, og der er ikke udsigt til, at reglerne vil blive ændret før tidligst i 2007.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Erhvervsstyrelsen

    AI-udvikler til LLM-team i Erhvervsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse