Omstilling giver overskud til Computerworld

En to-årig periode med omstilling og fokus på forskellige læserbehov gav i det seneste regnskabsår driftsoverskud til både den trykte avis og onlineudgaven af Computerworld.

Efter flere år med store millionunderskud er der igen overskud på driften hos Computerworld, som udgives af IDG Danmark.

I alt steg driftsresultatet i 2004/05 med 6,1 millioner kroner for Computerworld og Jobworld.

For Computerworlds ansvarshavende chefredaktør, Arne R. Steinmark, er den økonomiske fremgang resultatet af en to-årig periode med omstilling.

Øvelsen har været at bruge forskellige medier til at fokusere på forskellige læserbehov.

- It har bevæget sig alle steder hen; det er hjemme hos os selv, på vores arbejde og i det omgivende samfund. It-beslutningstagere er vores primære målgruppe, men vi skriver også til branchen og gør det i et bestemt format, siger han.

Ud over avisens nye, ugentlige 2. sektion Itbranchen nævner Arne Steinmark også trykte magasiner som eksempelvis eGov, der udkommer en gang i kvartalet og henvender sig til digitale ledere i det offentlige.

Nu handler det om at føre strategien, der har taget afsæt i et trængt marked for trykte medier, ud på nettet.

- Jeg er glad for, at det både er nettet og avisen, som klarer sig godt økonomisk. Vi har i forvejen godt fat i udviklingen på nettet, men vil gå efter også at udvide vores aktiviteter der, fortæller Arne Steinmark.

Søren Queitsch er administrerende direktør for IDG Danmark, og han glæder sig over økonomisk fremgang for virksomheden som helhed.

- Den vigtigste forklaring er, at vi har fået skik på strategien på de forskellige forretningsområder, og at alle væsentlige forretningsområder derfor er kommet i vækst, siger han.

Hele IDG Danmark fik i regnskabsåret, der sluttede ved udgangen af september, et overskud på driften på 3,2 millioner kroner. Det skal sammenlignes med et underskud på 5,6 millioner kroner sidste år.

Når regnskabet kommer på gaden, vil tallene dog se anderledes ud på grund af ændrede regnskabsprincipper.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S