Sony i dansk gigant-satsning med quiz-spil

Et nyt quiz-koncept fra Sony skal yderligere skaffe spilkonsollen Playstation 2 ud til familier og piger. I Danmark bliver spillet Buzz! fulgt op af den største markedsføringskampagne nogensinde.

En interaktiv musik-quiz er det seneste bud fra Sony på, hvordan man får flere danskere uden for den primære målgruppe til at tage selskabets Playstation 2 til sig.

Spillet Buzz! sendes på gaden i denne uge og bliver i Danmark fulgt op af den største markedsføringsindsats, som Sonys distributør i Norden, Nordisk Film Interactive, nogensinde har gennemført.

Det nye spil indeholder i alt 1.000 musikklip og 5.000 spørgsmål og adskiller sig ved, at der følger fire enorme knapper med.

- I forhold til et tastatur eller et joypad, er der kun fire knapper at forholde sig til. Når du køber det, kan du spille fire på én gang, og så er det danske spil lokaliseret, så sproget ikke er nogen barriere, fortæller Allan Hansen, administrerende direktør for Nordisk Film Interactive.

I alt sendes 10.000 eksemplarer af spillet på gaden i hælene på succesen Singstar, som er et karaokespil, hvor man bruger mikrofoner til at kæmpe om at få flest point.

Ifølge Allan Hansen er formålet at få spil ud til helt nye målgrupper.

- Vi har 85 procent af markedet i Danmark, så for os handler det ikke om at tage markedsandele, men om at gøre kagen større og forøge livscyklussen for Playstation 2 ved at nå bredere og længere ud, siger han.

Nordisk Film Interactive kan således se, at flere piger har registreret sig som brugere, efter man sendte Singstar på gaden, ligesom der er større spredning mellem de ældste og de yngste brugere.

Jonas Smith er forsker ved Center for Computerspilsforskning på IT-Universitet i København, og han ser også de nye spiltyper som en måde at nå andre målgrupper på.

Samtidig er det dog et spørgsmål om økonomi, fordi spil som Buzz! og Singstar er langt billigere at udvikle.

- Man vil gerne udvide markedet i takt med, at konkurrencen om at lave de helt store spiltitler er så hård. Man prøver at gøre alt muligt andet for at få nye målgrupper i tale, siger han.

Spillet Buzz! sendes på markedet i denne uge og vil senere blive fulgt op af nye quiz-spil, hvor fokus i stedet for musik ligger på sport og film.

Nordisk Film Interactive er også på vej med danske sange til karaokespillet Singstar, men det bliver forsinket til næste år på grund af besværlighederne med at sikre de nødvendige rettigheder.

Der er solgt omkring en halv million Playstation 2-konsoller i Danmark.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse