ERP-firmaet IFS samler trådene i Norden

ERP-specialisterne i IFS samler nu sine nordiske aktiviteter og 600 ansatte under en hat. Målet er at kunne udnytte ressourcerne bedre på tværs af grænserne.

De tre nordiske operationer i ERP-selskabet IFS samles nu i en enhed med den hidtidige norske IFS-chef Glenn Arnesen i spidsen.

IFS kommer dermed på det nordiske ERP-kort med en konsulentskare på 600 mand.

- Vi har de seneste 16 til 18 måneder arbejdet tæt sammen med Norge, og med den seneste udvidelse kommer Sverige også med, så vi går fra at være en lokal virksomhed til at være en skandinavisk virksomhed med 500 til 600 ansatte, siger den danske direktør Kenneth Norre.

IFS-direktøren oplyser endvidere, at der ikke kommer til at ske afskedigelser som led i konsolideringen, samt at den danske ledelse med ham og Ulla Klinke fortsætter.

- Opgaven er at få allokeret de rigtige ressourcer på både salg og consulting mod de projekter, som vi skal ud og sælge og implementere. Så vi har fjernet skellene mellem de nordiske operationelle virksomheder og ser på det hele som en samlet ressource, siger Kenneth Norre.

Glenn Arnesen afløser Kjell Arne Andersen, der skal stå i spidsen for et helt nyt europæisk forretningsområde inden for løsninger til forsvaret og luftfartsindustrien, der udgør et nyt fokusområde for IFS.

IFS har 30 ansatte i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job