Dansker gav 40.000 kr. for førstehjælp i pc-spil

Ville du betale over 40.000 kroner for en virtuel førstehjælpskasse i et onlinespil? Computerworld har talt med flere danskere, som giver et indblik i den blomstrende virtuelle økonomi i spilbranchen.

Det er ikke længere ren underholdning, men også håbet om at score den store gevinst, der driver nogle af deltagerne i de onlinespil, som hver dag samler millioner af mennesker over hele verden.

Der blev sat en tyk streg under det økonomiske aspekt, da det svenske spilfirma MindArk i sidste uge solgte en virtuel rumstation i spillet Project Entropia for 625.000 kroner.

Men det er ikke noget særtilfælde, at store pengebeløb skifter hænder på grund af fiktivt indhold i spil.

Virtuel førstehjælpskasse

30-årige Claus Dan Pedersen, der til daglig arbejder som usability konsulent, måtte således hæve mere end 40.000 kroner fra bankkontoen, da han i marts ville købe en virtuel førstehjælpskasse i samme spil.

- Jo mere aktiv, du er i spillet, jo flere penge vil det sandsynligvis koste dig, for alt i spillet koster penge. Det handler om at spille smart og tænke sig om for at bibeholde de penge, man har i spillet, fortæller han til Computerworld.

Investeringen i førstehjælpskassen skulle gøre ham i stand til at udvikle færdigheder, som han kunne sælge til andre af de mere end 300.000 registrerede spillere i Projekt Entropia.

Netop svenskudviklede Project Entropia var det første spil til helt målrettet at sammenkæde sin egen virtuelle økonomi med virkelige penge, selv om det langt bliver overgået af populære World of Warcraft som det mest udbredte spil af slagsen.

Egen valuta

Entropia er gratis at installere, men man skal til gengæld betale med virkelige penge for våben og udstyr, som er nødvendigt, hvis man vil stige i graderne i spillet.

Entropia bruger sin egen valuta, PED. 10 PED kan veksles til én amerikansk dollar, altså omkring 6,2 kroner.

- Man kan sagtens hente og spille det gratis og tjene penge uden at bruge penge. Men de spillere, som ikke bruger penge, har heller ikke chancen for at komme så langt i spillet, fortæller en anden dansker, 28-årige Stefan Kosiara.

Han har selv brugt 20-25.000 kroner på at bygge sin figur op i Project Entropia, men håber på en dag at skyde et dyr, som gemmer værdifulde ting på sig. Det sker flere gange om ugen, at spillere på den måde scorer adskillige tusinde kroner.

Ulovlig økonomi

Andre firmaer end svenske MindArk har været tilbageholdende med at tillade sammenkoblingen med virkelige penge, hvilket i stedet har fået spillerne til at handle med udstyr og figurer i stor stil på netauktioner som Ebay.

Sony tog konsekvensen af det, da selskabet i juli lancerede sit eget handelssted i spillet Everquest II for at bekæmpe den stigende mængde af ulovlig ekstern handel.

Jonas Smith er forsker ved Center for Computerspilsforskning på IT-Universitet i København, og han mener, at spiludviklerne kæmper op ad bakke, hvis de vil undgå virkelige elementer af økonomi i deres spil.

- Forsøget på at holde det adskilt vil krakelere, og selskaber som MindArk vil være med til at skubbe på den her udvikling. Grænsen mellem den virtuelle verden og verden udenfor kan ikke opretholdes, siger han.

Ifølge Jonas Smith findes der ingen tal for udbredelsen i Danmark af de store online-rollespil, også kendt under betegnelsen MMORPG.

Men spillet World of Warcraft har længe ligget øverst på listen over de mest solgte pc-spil i Danmark.

Otte timer om dagen

Danske Claus Dan Pedersen har tidligere brugt otte timer om dagen på at spille Project Entropia, men har siden sommer trappet ned og været i gang med at sælge ud af aktiverne.

Årsagen var, at spillets regler pludselig blev ændret, så hans dyre førstehjælpskasse ikke længere havde det samme potentiale. Alligevel lykkedes det ham at sælge den for omkring 40.000 kroner med et tab på kun et par tusinde kroner.

- Jeg kom selv ud af spillet med en gevinst på 20.000 kroner sammenlagt, og det er meget godt for at have siddet og hygget sig. Men set ud fra en arbejdsmæssig situation er det ikke en god timebetaling, siger han.

Den lave timebetaling er ikke nødvendigvis noget problem andre steder i verden.

I Kina findes der angiveligt virksomheder, hvor kinesere sidder foran pc'er og i onlinespil langsomt udvinder råstoffer eller opbygger færdigheder, som kan sælges til mere købestærke spillere i Vesten.

Folkene bag Entropia vurderer, at spillet i 2005 vil have et bruttonationalprodukt på 1,5 milliarder PED svarende til 930 millioner kroner.

Køberen af den virtuelle rumstation, som blev solgt for 625.000 kroner i sidste uge, forventer selv at tjene investeringen hjem gennem salg af lejligheder, butiksplads, annonceplads og skatteindtægter fra jagt og minedrift.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil