IBM-chip gør lys langsommere

Et forskerhold fra IBM har konstrueret en siliciumchip, som kan fungere som lysleder og samtidig sænke dets hastighed med op til en faktor 300.

Forskere hos it-veteranen IBM har vist, at det er muligt at konstruere siliciumchip, som både kan lede lys og sænke dets hastighed. Det skriver New Scientist.

Lysets hastighed i vacuum er ganske vist en universel konstant, men det betyder ikke, at fotoner bevæger sig med den samme hastighed gennem alle materialer.

Forskere har længe været i stand til at tvinge lyspartikler til at bevæge sig med en hastighed på under 60 kilometer i timen.

Men den kræver en masse uhåndterligt udstyr at kontrollere de kolde gasskyer, som oftest bruges til at sløve lyset.

Umulig til fiberoptisk udstyr

Det gør teknikken umulig at anvende til fiberoptisk udstyr, hvor der ellers er behov for at kunne eksempelvis opbevare information som lys i stedet for som elektriske signaler.

Mens størstedelen af verdens telekommunikation i dag udveksles gennem fiberoptiske kabler, så er man nødt til at omdanne informationen til elektricitet, hver gang data skal lagres.

IBM's forskerhold har imidlertid udviklet en metode, som kombinerer en måde at lede lys gennem det ellers uigennemsigtige materiale silicium, som chips fremstilles af, med teknikker til at sænke dets hastighed.

Indtil videre kan chippen sænke hastigheden med op til en faktor 300, skriver New Scientist. Det sker ved at opvarme små tunneller i siliciumet og derved ændre dets optiske egenskaber.

Der er dog lang vej endnu, før teknikken kan anvendes i teleudstyr.

Et af problemerne er, at det tager forholdsvis lang tid at ændre temperaturen. Et andet problem er, at de små tunneller i chippen skal udskæres med én nanometers præcision.

- Det er lige på grænsen af, hvad der er muligt med chipproduktionsmetoder, siger fysiker Yuri Vlasov fra IBM til New Scientist.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S