Databasefirma vil snuppe MySQL-kunder

Databasefirmaet ANTs håber på at kunne udnytte usikkerheden efter Oracles opkøb af Innobase til at lokke kunder fra MySQL over på ANTs' produkter.

Det amerikanske databasefirma ANTs Software håber på med den seneste version af selskabets produkt at kunne lokke kunder fra især MySQL.

Ifølge direktør Boyd Pearce kan Oracles opkøb af det finske selskab Innobase betyde, at MySQL-kunder begynder at se sig om efter et alternativ.

Innobase leverer en komponent, som mange ser som vital for MySQL.

Oracle købte for nylig firmaet, og det har skabt en vis uvished omkring MySQL, fordi Oracle er konkurrent til open source-databasen.

Oracle har ganske vist givet udtryk for, at selskabet forsat vil bidrage til udviklingen af MySQL, men på papiret kan det se ud til, at man lader ræven vogte gæs, da Oracle næppe har nogen interesse i at give MySQL for meget vind i sejlene.

MySQL har indgået en særlig aftale med Oracle, som ifølge selskabet skulle betyde, at kunderne ikke har nogen grund til bekymring.

ANTs hævder nu at kunne tilbyde kompatibilitet for applikationer udviklet til seks af de store databaser på markedet, nemlig IBM's Informix, Microsofts SQL Server, Sybases Adaptive Server Enterprise, MySQL og Oracles 10g og Times Ten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS