Databasefirma vil snuppe MySQL-kunder

Databasefirmaet ANTs håber på at kunne udnytte usikkerheden efter Oracles opkøb af Innobase til at lokke kunder fra MySQL over på ANTs' produkter.

Det amerikanske databasefirma ANTs Software håber på med den seneste version af selskabets produkt at kunne lokke kunder fra især MySQL.

Ifølge direktør Boyd Pearce kan Oracles opkøb af det finske selskab Innobase betyde, at MySQL-kunder begynder at se sig om efter et alternativ.

Innobase leverer en komponent, som mange ser som vital for MySQL.

Oracle købte for nylig firmaet, og det har skabt en vis uvished omkring MySQL, fordi Oracle er konkurrent til open source-databasen.

Oracle har ganske vist givet udtryk for, at selskabet forsat vil bidrage til udviklingen af MySQL, men på papiret kan det se ud til, at man lader ræven vogte gæs, da Oracle næppe har nogen interesse i at give MySQL for meget vind i sejlene.

MySQL har indgået en særlig aftale med Oracle, som ifølge selskabet skulle betyde, at kunderne ikke har nogen grund til bekymring.

ANTs hævder nu at kunne tilbyde kompatibilitet for applikationer udviklet til seks af de store databaser på markedet, nemlig IBM's Informix, Microsofts SQL Server, Sybases Adaptive Server Enterprise, MySQL og Oracles 10g og Times Ten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS