KMD-systemer under ekstra valgpres

Fusioner af kommuner og nedlæggelsen af amterne sætter ekstra pres på KMD's systemer, der tirsdag håndterer indberetninger af stemmetal fra hele landet. Et forsøg med digitale valglister forløber uden problemer.

It-giganten KMD forventer som følge af kommunalreformen et større pres på valgsystemerne tirsdag aften end ved tidligere valg.

De kommende fusioner af kommuner og oprettelse af fem regioner som afløser for amterne har skabt nye udfordringer for indberetning af stemmetal.

- Vi forventer, at der vil opstå nogle småproblemer i løbet af aftenen, men vi har et stort beredskab klar, hvis det bliver nødvendigt, siger produktchef Palle Skovlund, KMD.

Flere ændringer

Ifølge Palle Skovlund har de særlige forhold ved kommunalreformen krævet flere ændringer i systemerne.

Eksempelvis skal stemmetallene som hidtil opgøres i hvert enkelt af landets kommuner, men det er ikke længere kommunerne selv, der skal godkende og indberette tallene.

I stedet skal tallene for de nuværende kommuner indberettes til valgbestyrelser for de nye storkommuner, der står for godkendelsen og indberetningen.

Også opdelingen af flere kommuner i forbindelse med kommunalreformen giver ekstra udfordringer, når stemmerne skal tælles op.

Digitale valgsteder kører

Seks kommuner har ved tirsdagens kommunalvalg taget digitale valglister til registrering af vælgerne i brug.

KMD beretter om en enkelt scannerfejl på valgstedet på Frederiksberg Rådhus.

Ellers er der ifølge KMD ingen problemer i de seks kommuner, der forsøger sig med digital registrering af vælgere via stregkoder på valgkortene.

- Jeg har lige været på valgstedet på Frederiksberg, og der ruller alt som det skal. Vi får samme meldinger fra de andre steder, men der har ikke været det store tryk på endnu. Det kommer først senere på dagen, siger Palle Skovlund, KMD.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job