Danware køber dansk filtreringsfirma

Danware køber 50 procent af aktierne i Enologic, der udvikler et filtreringsprodukt, og får retten til at markedsføre selskabets produkter.

Danware har købt 50 procent af aktierne i den aalborgensiske softwarevirksomhed EnoLogic.

Med købet overtager Danware rettighederne til EnoLogics kerneprodukt, som er et billedfilter til internettet. Filteret kan via kunstig intelligens identificere og frasortere hjemmesider med uønsket indhold som eksempelvis porno og vold.

Produktet findes i to udgaver – en til virksomheder og en til hjemme-pc’er. Virksomhedsudgaven kan ud over at forhindre besøg på uønskede hjemmesider også finde filer med uønsket indhold på virksomhedens servere og arbejdsplads-pc'er, som for eksempel musik og billeder.

EnoLogics software er primært blevet solgt i Danmark, og Danware vil nu markedsføre produkterne internationalt. Danware ønsker med opkøbet at skabe fornyet vækst ved at investere i lovende teknologiselskaber og øge deres salg internationalt.

Selskabet vurderer, at behovet for beskyttelse imod hjemmesider med uhensigtsmæssigt eller anstødeligt indhold i dag er større end nogensinde og forventer, at investeringen allerede fra næste år vil påvirke Danwares omsætning positivt

EnoLogic beskæftiger to medarbejdere, som begge fortsætter i Danware-regi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S