TDC-bestyrelse pressede prisen ni milliarder

TDC's bestyrelse har offentliggjort den fulde historie bag det kommende salg til fem kapitalfonde for 76 milliarder kroner. Det indledende bud lød kun på knap 67 milliarder.

De fem kapitalfonde, som nu står til at købe TDC, var kun klar til at give knap 67 milliarder kroner for det danske teleselskab. Og så var der to andre bydere, som dog aldrig kom længere end at give et indledende bud.

Det er blandt oplysningerne i den fulde redegørelse fra TDC's bestyrelse, som fredag offentliggjorde forhistorien til Danmarks største virksomhedshandel.

Første bud i juli

Redegørelsen kommer efter, at bestyrelsen onsdag i sidste uge anbefalede TDC's aktionærer at sælge selskabet for en samlet pris på omkring 76 milliarder kroner til et konsortium af fem internationale kapitalfonde.

I redegørelsen kan man læse, at TDC allerede 21. juli modtog et ikke-bindende tilbud fra kapitalfondene Apax Partners, Blackstone, Permira og Equity Partners på 335 kroner per aktie.

Mere end fire måneder senere havde bestyrelsen med formand Thorleif Krarup i spidsen fået det bud presset op til det endelige bud på 382 kroner per aktie.

Redegørelsen bekræfter samtidig, at TDC har modtaget bud fra to andre parter. Der har dog ikke været tale om nogen budkrig fra parterne, som hurtigt trak næsen til sig igen.

Relevante link

Den fulde redegørelse fra bestyrelsen i TDC (PDF)

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S