Lovstrid koster bredbåndskunder dyrt

ADSL-kunder betaler frem til udgangen af 2006 op mod én milliard kroner for meget til TDC. Det mener konkurrenten Cybercity, hvis krav om et indgreb og afklaring bakkes op politisk.

Danske ADSL-kunder har betalt over 500 millioner kroner for meget til TDC i årene 2000-2004 – og overbetalingen vil inden udgangen af 2006 runde én milliard kroner.

Det mener Cybercity, der har regnet beløbet ud på baggrund af nye tal fra IT- og Telestyrelsen.

Selskabet kritiserede i denne uge IT- og Telestyrelsen og Videnskabsministeriet for at have været alt for langsomme til at få en løsning på problemet.

Indtil for nylig så det ellers ud til, at en sådan ændring ville komme med i den revision af teleloven, som Folketinget tager stilling til i dag, men Videnskabsministeret har taget løsningen ud af loven igen i sidste øjeblik.

Stærkt kritisabelt

Socialdemokratiets it-ordfører Magnus Heunicke mener, at det er stærkt kritisabelt, at dobbeltdæknings-problematikken ikke er medtaget i lovforslaget, fordi en løsning på problemet dermed forsinkes.

– Vi skylder forbrugerne en løsning på det her nu. Forbrugerne har betalt for meget til TDC i lang tid, og jeg kan godt forstå, at de finder det mystisk, at de er tvunget til at blive ved med at betale overpris for deres bredbåndsinternet, siger han.

Den påståede overbetaling sker, fordi IT- og Telestyrelsen regulerer den pris, TDC’s konkurrenter betaler, når de lejer sig ind på TDC’s kobbernetværk for at levere bredbånd via såkaldte delt rå kobber-forbindelser.

Her har IT- og Telestyrelsen, ifølge Cybercity, regnet forkert i forhold til TDC's relle udgifter og sat prisen for højt. Så højt, at de danske internetkunder i årevis har betalt overpriser.

– Der er gået alt for lang tid, uden at man har fundet en løsning. Man har kendt til problemet i et halvt år, og det er en velkendt problematik, så vi havde forventet, at myndighederne var klar med et indgreb nu, siger Jesper Hansen, der er udviklingsdirektør i Cybercity.

Ingen syltekrukke

Hos Videnskabsministeriet mener kontorchef Sune Rahn, at myndighederne har gjort, hvad de kunne for at få en løsning i hus hurtigst muligt.

– Sagen er ikke havnet i en syltekrukke, siger han.

Løsningen er udeblevet på grund af en strid mellem styrelsen og branchen, og Magnus Heunicke er utilfreds med, at hårdknuden forsinker et lovindgreb.

– Det har hele tiden været tanken, at vi kunne vedtage noget nu, der satte en stopper for ekstrabetalingen. Men nu er det hele blevet forsinket, siger han og fremhæver, at dobbeltdækningen, og dermed ekstrabetalingen til TDC, allerede blev konstateret af IT- og Telestyrelsen i sommer.

Henning Sørensen, der er afdelingschef i TDC’s regulatoriske afdeling, mener ikke, at der er nogen dobbeltdækning på delt rå kobber.

– De tal for dobbeltdækningen, som Cybercity fremlægger, er grebet ud af luften, og dem kan vi ikke genkende. Det er underligt at fremføre kritikken, når Cybercity selv har afvist ministeriets løsningsforslag og dermed medvirket til, at det er taget ud af lovforslaget, siger han.

Hos IT- og Telestyrelsen afviser kontorchef Jakob Willer, at embedsmændene har smølet med at få bredbåndsindgrebet gennemført.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse