It-giganter vinder retten til ipod.dk og froogle.dk

De amerikanske it-selskaber Google og Apple har vundet retten til de danske domænenavne ipod.dk og froogle.dk, fordi der er tale om registrerede varemærker.

Den seneste række af afgørelser fra Klagenævnet for Domænenavne giver nu it-giganterne Google og Apple retten til de danske domænenavne froogle.dk og ipod.dk.

Danske Niels Thorndahl registrerede i december 2002 domænet froogle.dk, der er navnet på en af Googles søgetjenester, mens firmaet Dubious i april 2003 registrerede ipod.dk, der er navnet på den succesfulde MP3-afspiller fra Apple.

Klagenævnet for Domænenavne finder dog, at der i begge tilfælde er tale om registrerede varemærker, som tilhører de amerikanske selskaber.

Danskerne har derfor fire uger, inden domænenavnene overdrages til Google og Apple.

Froogle.dk har indehaveren Niels Thorndahl ifølge egne oplysninger primært brugt til e-mail-adresser.

Han afviser i sit svar til Klagenævnet, at der er tale om domænepirateri. Han begrunder det med, at han på Computerworld.dk netop har deltaget aktivt i debatten mod domænepirater.

Google har også på internationalt plan kæmpet mod domænet Froogles.com, men den side eksisterer endnu.

Domænet ipod.dk har været brugt til nyheder om Apples populære musikafspiller, men en tekst på siden oplyser nu om, at den efter afgørelsen i Klagenævnet lukkes.

Det er ikke første gang, at Apple har været sent ude med at registrere danske domænenavne. Selskabet sikrede sig først itunes.dk i marts, da den danske indehaver efter omtale i Computerworld frivilligt gav domænenavnet til Apple.

I en tredje sag fra klagenævnet har det svenske firma Scandinavian Hosting Company mistet domænenavnene wwwyahoo.dk og yaho.dk.

Selskabet har aldrig svaret på klagenævnets henvendelser.

Relevante link

Afgørelse om ipod.dk fra Klagenævnet for Domænenavne (PDF)

Afgørelse om froogle.dk fra Klagenævnet for Domænenavne (PDF)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect