Cybercity kopierer TDC's børneporno-filter

Bredbåndsudbyderen Cybercity aktiverer efter nytår det filter mod børneporno, som TDC, Red Barnet og Rigspolitiet har opbygget. TDC blokerer dagligt 36.000 forsøg på at få adgang til sider med børneporno.

Cybercity er blevet enig med Rigspolitiet og Red Barnet om fra januar at aktivere det filter mod børneporno på internettet, som TDC først tog i brug.

Selskabet er med 120.000 bredbåndskunder den næststørste bredbåndsudbyder i Danmark, og filteret mod børneporno dækker derved en del flere danskere.

- Der er tale om et ganske fornuftigt initiativ, og det er udmærket, at TDC har været den, der har valgt at tage føringen. Der er kommet en løsning på plads, og der har hele tiden været lagt op til, at de øvrige selskaber skulle kunne indgå en lignende aftale, siger Jesper Hansen, udviklingsdirektør i Cybercity.

Filtret fungerer ved at blokere adgangen til netadresser, som er sortlistet hos Rigspolitiet, der udarbejder listen i samarbejde med Red Barnet.

TDC lancerede filtret i midten af oktober og blokerer dagligt mindst 36.000 forsøg på at komme ind på sider med børneporno.

Samtlige ni medlemmer i et dansk sikkerhedsforum for internetudbydere har ifølge Jesper Hansen forpligtet sig til at implementere og aktivere filtret så hurtigt, som det er teknisk muligt.

Det tager dog tid, fordi udbyderne på samtlige navneservere skal kontroltjekke Rigspolitiets liste over forbudte domæner og derefter nægte adgang, hvis en kunde forsøger at komme ind på siden.

Red Barnet sørger for på internationalt plan at indsamle de internetadresser, der skal blokeres for.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S