TDC udskyder IP-telefoni - der er ingen penge

Endnu engang har TDC valgt at udskyde en stor udrulning af IP-telefoni til private. 2005 var udset som det store år for IP-telefoni, men der er ingen penge i det, lyder meldingen fra TDC.

Fastnetkunderne hos TDC må igen væbne sig med tålmodighed, hvis de gerne vil skifte til IP-telefoni og spare på telefonregningen - med mindre de er villige til at skifte selskab.

TDC har nemlig atter udskudt lanceringen af IP-telefoni til alle selskabets fastnetkunder, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

- Vi har stort ingen efterspørgsel. Derfor oplever vi heller ikke noget pres fra kunderne for at lancere IP-telefoni netop nu, siger Kim Frimer, administrerende direktør for TDC's fastnetforretning, til avisen.

TDC Kabel TV lancerede IP-telefoni til sine kunder i foråret, men Computerworld beskrev i november, hvordan selskabet efter et halvt år kun havde omkring 800 kunder.

Dermed sad TDC kun på én procent af de samlede 78.000 IP-telefonikunder i Danmark, en uvant situation for den tidligere monopolvirksomhed.

I denne uge har TDC dog meldt om succes i datterselskabet Dansk Kabel TV, der har fået omkring 5.000 IP-telefoni-kunder siden lanceringen i september.

Alligevel mener TDC, at der er langt op til IT- og Telestyrelsens udmelding om, at en million danskere ville benytte IP-telefoni i 2005.

Samtidig mener TDC, at kvaliteten endnu ikke er god nok, når man bruger en dataforbindelse til at sende opkaldet.

- Tingene skal virke, når røret løftes. Derfor skal det IP-produkt, vi sender på gaden, være på højde med den kvalitet, folk kender i dag. Og så vil vi hellere lancere for eksempel to måneder senere end planlagt, hvis det er nødvendigt, siger Kim Frimer til Jyllands-Posten.

Til erhvervslivet har IP-telefoni været en bragende succes, og TDC sidder sammen med IBM på 80 procent af det danske marked ifølge tal fra analysehuset IDC.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S