Jubii fjernet fra liste med mest besøgte websites

En teknisk fejl og forkert optælling af trafik har sendt netportalen Jubii ud i kulden på FDIM's liste over de mest besøgte websteder. Sagen kommer efter en markant trafikstigning hos Jubii.

Netportalen Jubii har de seneste to uger været fjernet fra listen over de mest besøgte websteder i Danmark på grund af en teknisk fejl, der har gjort, at to sider er talt med, hvis en besøgende er blevet sendt videre af systemet - et såkaldt redirect.

Det er imod regelsættet for trafikmåling fra FDIM.

TNS Gallup, der står bag målingerne, kalder dog fejlen for udramatisk og afviser, at den har noget at gøre med, at Jubii på få måneder har oplevet en pludselig trafikstigning og fordoblet antallet af unikke brugere.

- De har tagget alle deres sider op, men problemet er, at du i regelsættet kun må tælle en af siderne med, hvis du går ind på et website, som redirecter til et nyt site. Så det var en klar fejl, der skete, siger direktør Thomas Schnoor fra TNS Gallup.

Fejlen opstod 16. december og blev rettet 21. december.

Først i næste uge vender Jubii dog tilbage til toplisten over websites fra Foreningen for Danske Intermedier (FDIM), selvom internetportalen mener, at trafikken allerede nu er "omtrent det samme" som tidligere.

- Vi har brug for 100 procent rigtige tal, ikke to dage, hvor det omtrent giver det samme og fem dage, hvor det giver det rigtige, forklarer Thomas Schnoor.

Ifølge ham er det normalt, at websites forsvinder en uge eller to fra FDIM's topliste på grund af tekniske fejl.

Fejlen har ifølge TNS Gallup intet at gøre med den trafikstigning hos Jubii, som Computerworld beskrev for nogle uger siden.

- Grunden til, at de er steget så kraftigt, er, at de har en kraftig øget udenlandstrafik, og med det nuværende regelsæt er det helt i orden, siger Thomas Schnoor.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Jubii, da administrerende direktør Peter Lundsgaard er på ferie mellem jul og nytår og er den eneste, der udtaler sig til pressen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job