Microsoft sender 1,2 mia. til Navision i Danmark

Mere end 1,2 milliarder kroner sendte Microsoft i det seneste regnskabsår til det tidligere Navision i Vedbæk. Det gav et overskud på 536 millioner kroner til Microsofts største udviklingsafdeling uden for USA.

Arbejdet med at udvikle næste generation af forretningssoftware til Microsoft fik i det seneste regnskabsår softwaregiganten til at sende mere end 1,2 milliarder kroner til det tidligere Navision i Vedbæk.

Microsoft købte Navision for omkring 11 milliarder kroner i 2002, og med over 700 ansatte er det i dag Microsofts største udviklingsafdeling uden for USA.

Hjørnesten

Arbejdet i Vedbæk går primært med at udvikle de fire tidligere Navision- og Damgaard-produkter, der i dag har navnene Microsoft Dynamics AX, Dynamics NAV, Microsoft Business Solutions XAL og Microsoft Business Solutions C5.

ERP-produkterne er en hjørnesten i Microsofts strategi om at vinde ind på Oracles og SAPs dominans på markedet for forretningssoftware.

Microsoft Development Center, som afdelingen i Vedbæk hedder, skabte tidligere sin omsætning gennem roaylties fra de europæiske Microsoft-selskaber, som solgte afdelingens ERP-systemer.

Aflønnes direkte

Men en europæisk omlægning betyder nu, at Microsoft Business Solutions i Danmark bliver aflønnet direkte af Microsoft for den software og de immaterielrettigheder, der skabes.

I regnskabet beskrives det som "refusion af driftsomkostninger".

- Vi får en omkostningsdækning fra Microsoft-koncernen, og så får vi en overførsel for IP-rettigheder. De to beløb giver tilsammen omsætningen, forklarer økonomidirektør Mikael Frederiksen.

Udgifterne står slet ikke mål med indtægterne, og den danske afdeling fik derfor et overskud på 536 millioner kroner, som er med til at styrke egenkapitalen.

Microsoft ser selv lanceringen af Navision 4.0 og arbejdet med version 4.0 af Axapta som milepæle i løbet af regnskabsåret.

Microsoft har samtidig lanceret et teknologicenter, som giver Navision- og Axapta-udviklere mulighed for et tæt samarbejde om sammenhængende løsninger baseret på .Net.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil