Konkurrencestyrelsen afviser klage over KMD

Der ikke noget at komme efter, lyder meldingen fra Konkurrencestyrelsen til software-virksomheden Tabulex, der har klaget over KMD's prissætning. Tabulex-direktør Lars Fredsted er utilfreds.

Der er ikke grundlag for at skride ind over for it-giganten KMD på markedet for skolesoftware.

Det har Konkurrencestyrelsen oplyst til KMD's mindre konkurrent Tabulex, der i efteråret klagede til styrelsen over KMD.

Klagen kom efter, at KMD havde hævet prisen for at benytte de snitflader, der er nødvendige for at kunne overføre data fra en Tabulex-løsning til kommunernes KMD-systemer.

Skæv konkurrence

KMD tilbyder selv skolesoftware.

Ifølge Tabulex's direktør, Lars Fredsted, skævvrider det konkurrencen på markedet, at kommunerne ikke skal betale en afgift for at benytte snitflader mellem KMD's egne løsninger.

- Men nu har Konkurrencestyrelsen altså oplyst, at der ifølge KMD ikke prismæssigt differentieres mellem ydelserne alt efter, om det er KMD selv eller en tredjepart, der udfører transport af data mellem systemerne, siger Lars Fredsted.

Ifølge KMD indgår prisen for at udveksle data mellem KMD's forskellige løsninger i den samlede pris, som den enkelte kommune betaler for KMD's pakke.

Stopper her

Den forklaring er Lars Fredsted ikke tilfreds med, men han agter omvendt ikke at bruge mere energi på sagen.

- På trods af KMD's forsøg på at skævvride konkurrencen har vi udsigt til at få to-tredjedele af de nye kommuner på vores system, og det sker primært på bekostning af KMD's løsning, siger Lars Fredsted.

Han henviser til, at Tabulex på nuværende tidspunkt har indgået kontrakt med 65 af de 98 kommuner, der vil være en realitet efter kommunalreformen.

Tabulex ligger endvidere i øjeblikket i forhandlinger med yderligere fem kommuner, oplyser Lars Fredsted.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,