SKAT intensiverer jagten på online skattesnyd

Nethandel, online-auktioner og sexsites er tre områder, som får et særligt grundigt skatteeftersyn i 2006, fremgår det af skattemyndigheden SKATs nye indsatsplan.

Mulighederne for skattesvindel på internettet stiger i takt med udbredelsen af nethandel, mener den fælles skattemyndighed Skat.

Derfor bliver der nu øget kontrol med netop nethandel, fremgår det af Skats indsatsplan for 2006.

Planen fortæller blandt andet om nye kontrolmetoder og et intensiveret samarbejde med andre myndigheder.

Auktioner og sexsites

Blandt skattemyndighedens særlige fokusområder fremhæves net-auktioner og sex-sites.

Skat vil via en søgerobot udvælge sex-sites, der henvender sig til danske kunder med henblik på moms og skattekontrol i forbindelse med indtægter fra eksempelvis bannerannoncer.

Også direkte salg af online film til danskere og salg af andre sex-produkter via nettet kommer i søgelyset sammen med escortbureauer med net-annoncer.

Endvidere må danske sælgere på online auktioner indstille sig på skærpet opmærksomhed fra Skat.

Det skyldes, at en del personer og virksomheder ifølge Skat har så store indtægter på forskellige auktionsportaler, at der reelt er tale om erhvervsmæssig virksomhed.

Momsfup på auktioner

Ifølge Skat bruger en række mindre virksomheder tilsyneladende net-auktioner som en egentlig salgskanal uden nødvendigvis at registrere alle indtægter korrekt.

Også selskaberne bag net-auktionerne kommer i Skats søgelys i 2006.

Det skyldes, at den form for aktivitet er omfattet af komplicerede moms-, fakturerings- og regnskabsregler, der tilsyneladende ikke altid overholdes.

Eksempelvis kan momspligten alt efter, hvad der sælges, og hvordan auktionsformen er skruet sammen, være knyttet til enten auktionshuset eller sælgeren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S