Jysk CAD-selskab køber sjællandsk konkurrent

It-virksomheden Athena IT-Group med hovedsæde i Haderslev har købt den sjællandske konkurrent Lura og konsoliderer dermed selskabet position som den næststørste danske leverandør af CAD-løsninger.

Den jyske it-leverandør Athena IT-Group har torsdag overtaget den sjællandske konkurrent Lura med 14 medarbejdere.

De to virksomheder er begge leverandører af løsninger inden for Computer Aided Design (CAD) til byggebranchen.

Med overtagelsen konsoliderer Athena selskabets position som landets næststørste leverandør af Autodesks CAD-løsninger efter konkurrenten NTI CADcenter.

Athena IT-Group får med købet af Lura cirka 1200 nye kunder og runder en årlig omsætning på cirka 50 millioner kroner.

Styrket på Sjælland

Marketingchef Charlotte Christensson ønsker ikke at oplyse, hvor meget Athena har betalt for konkurrenten Lura, der kom ud af seneste regnskabsår med et overskud på lidt mere end en halv million kroner efter skat.

Overtagelsen af Lura giver Athena to nye afdelinger på Sjælland med kursusfaciliteter og autorisation som Autodesk Training Center.

- Med købet af Lura kommer vi til at stå stærkere på markedet for CAD i Danmark. Vi får styrket vores aktiviteter på Sjælland og generelt på uddannelse af kunder, hvor Lura er stærk, siger Charlotte Christensson.

Ud over CAD-produkterne tilbyder Athena en række ERP-løsninger fra Microsoft og SAP samt beregningsprogrammer til ingeniører og anden software.

De løsninger vil nu i højere grad end hidtil blive tilbudt kunder på Sjælland, når Lura i løbet af de kommende måneder fusioneres med Athena.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect